DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | 600 milyon liralık gayrimenkul TOKİ’ye devredilmiş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin hükümetten alacağı 600 milyon liraya karşılık olarak satılacak gayrimenkullerin TOKİ’ye devredildiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin daha önce şehir hastanelerinin yollarını yapmak için hükümetle anlaşma yaptığını ve 600 milyon lira alacağı olduğunu belirterek “Bu durumdan ben zarar görmüyorum, Ankara halkı zarar görüyor” dedi.

Japonya’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, iki ülke arasındaki ‘S-400 krizi’ne ilişkin “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz” dedi.

General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Türk yapımı bir İHA’yı düşürdüğünü açıkladı. Hafter’in sözcüsü Mismari de, Türkiye ile Libya arasındaki tüm ticari uçuşların ve Türk gemilerinin limanlara girişinin yasaklanacağını duyurdu.

31 Mart seçimlerinin ardından “Ekrem İmamoğlu’nu Belediye Başkanı olarak görmüyorum” diyen İSPARK Marina Bakım ve Onarım Şefi olan Hüseyin Hacıoğlu istifa etti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK), ilk toplantısında, ilk sözleşmede 13 bin lira olarak belirlenen maaşın 18 bin liraya çıkartıldığı öğrenildi.

Adana, Mersin, İskenderun, Maraş ve Konya’nın ardından KHK’lılar İstanbul’da da bir araya geldi. KHK’lılar, haklarını aramanın ve mağduriyetlerini gidermenin yaşamsal bir öneme sahip olduğuna dikkat çektiler.

Eskişehir Alpu’da verimli tarım arazileri üzerine kurulmak istenen termik santral ihalesi, yedinci kez iptal edildi. Odunpazarı Belediye Başkanı KazımKurt, gelişmeyi “Gözümüz aydın Eskişehir” diyerek duyurdu.

CHP, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın atama yetkisinin genelgeyle engellenmesini yasaya aykırı bulan mahkeme kararını, bütün belediyelere gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Buna, engellemelere asla izin vermeyiz” dedi.

Rize’nin Çayeli Belediye Başkanı MHP’li İsmail Hakkı Çiftçi, evinden belediye binasına makam aracı yerine dolmuşla gidip geliyor.

Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) yeni sistemde aksayan tarafların araştırılması talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi dönüşünde Devlet Bahçeli ile görüşecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Alpu’da yapımı planlanan santral için “Havamıza, suyumuza, toprağımıza ve yurttaşlarımıza büyük zararı olacak bu projenin tamamen iptal edilmesi için hukuk mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

Gaziantep Müftüsü Ahmet Çelik, şehirde kitap okunmadığı yönündeki iddialara “Bugün Diyanet Vakfı Kitapevi ciro bakımından Türkiye’de birinci. Gaziantep dini kitap okumada birincidir” yanıtını verdi. Antep, Lise Giriş Sınavı başarı sıralamasında 66. sırada.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’da Birleşmiş Milletler (BM) için “1. Dünya Harbi’nin şartları altında kurulmuş böyle bir yapının ilanihaye devam etmesi doğru olmayacaktır” dedi. BM, 2’nci Dünya Savaşı sonrası, 1945’te kuruldu.

Çanakkale’de, altın madeni işletmeciliği için verilen iznin ilk yansımaları ortaya çıktı.

Melih Gökçek’in yaptırdığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açtığı Ankapark için iki yılda 661.4 milyon TL harcandı.

Beyaz Tv’de spor müdürü olarak görev yapan Ertem Şener, Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti. Şener, “Bana birilerini hatırlatıyor. Aynı şekilde, aynı yollardan geçen birilerinin hikayesini anlatıyor” dedi.

Mahkemede eşkalini bile veremeyen gizli tanık yüzünden 59 yıl hapse mahkum edilen Baran Barış Korkmaz’ın ablası Sema Korkmaz, ‘den Murat Güreş’e konuştu:
“O bir karıncayı bile incitmezdi. Kürt kimliğinden dolayı hedef haline getirip tutukladılar.”

Ankara Tabipler Odası Başkanı Vedat Bulut, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi için “Maliyetine en az 20 hastane daha yapılabilirdi. Üstelik bunlar şehre dağıtılarak yapılsaydı hem işletme maliyeti düşer, hem de şehrin bazı bölgeleri ihmal edilmemiş olurdu” dedi.

Ali Ergin Demirhan, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Demirhan “Erdoğan’a hakaret davaları, yakalamalar, gözaltılar… Bunların tamamı hem gazetecilere, hem toplumsal muhalefete hem de halka yönelik gündelik işkence aracı olarak kullanılıyor” dedi.

İzmir’de bir hastanenin acil servisinde çalışan Gökhan Doğramacı adlı doktor, kendisini tehdit eden hasta yakını ile hastanenin acil servisinde çalışması şartıyla uzlaştı. A.K. isimli kişi 1 ay boyunca belli günlerde 20.00-23.00 saatleri arasında hastanede kamu hizmeti yapacak.

Günün önemli gelişmelerini derledik:

29 HAZİRAN 2019 – Curated tweets by dokuz8haber

Etiketler