DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | Avukatın etek boyuna karışan hakim açığa alındı

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde hakim, davacı vekilinin eteğinin dizden 15 santim yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu. Avukat hakimin ‘baroya bildirmek üzere fotoğrafının çekilmesi’ isteğini reddetti.

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İstanbul’da duruşma sırasında avukatın etek boyu nedeniyle tepki gösteren İş Mahkemesi hakimi hakkında soruşturma izni verildiğini bildirdi.

Avukatın etek boyuna karışan ve etek boyunun fotoğrafını çektirmek isteyen Hakim Mehmet Yoylu, HSK tarafından açığa alındı.

‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi Alaattin Topçu adliye sevk edildi. Zümrüt Apartmanı’nı yazan ve müstehcenlikten tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Abdullah Şevki Yurtvermez, adli kontrolle serbest bırakıldı.

Gazeteci Kadri Gürsel, Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine Metris Cezaevine götürüldü.

Cumhuriyet davasından yeniden cezaevine giren gazeteci Kadri Gürsel’e tahliye kararı verildi.

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar’da 2018 yılında 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğunun adli makamlara bildirilmemesine ilişkin soruşturmayı tamamladı. 10 doktor için 3 yıl 6 aya kadar, 8 doktor hakkında ise 2’şer yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, memurlara sosyal denge tazminatının ödenmesine yönelik verdiği sözü tuttu. Yavaş, belediyede görevli memurlara bu tazminatın eşit oranda verilmesi için konuyu Büyükşehir Belediyesi Meclis gündemine taşıdı.

TRT’de 169 emekçinin ‘istihdam fazlası personel’ olduğu gerekçesiyle sürgün edilmesine sanatçılar sessiz kalmadı. Emre Kınay “İnsanların vergileriyle kurulmuş olan TRT’deki bu uygulamaya karşıyım. TRT herkesin” dedi.