DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | Diyanet’e bağlı çay ocağında CHP kara propagandası: “Hayatın İçinden CHP Zulmü”

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal(@MTanal), Bursa’da bulunan Sarı Camii’nin Diyanet’e bağlı çay ocağında, “Hayatın İçinden CHP Zulmü” isimli kitabın yer aldığını paylaşarak camilerin siyasi propaganda alanı olmaması gerektiğini belirtti.

İstanbul’da büyükşehir ile Sarıyer ilçe belediyesi arasındaki yetki karmaşası nedeniyle 4 yıldır bitirilemeyen Zekeriyaköy-Kilyos 1. etap yol çalışması, Başkan İmamoğlu’nun talimatı ve belediyeler arası ortak çalışma ile 1 buçuk ayda tamamlandı.

İhalesi 20 Nisan 2018’de yapılan İzmir Çeşme-Alaçatı Havalimanı’nın projesi tamamen durdu. Yolcu garantili havalimanı için devlet, ihaleyi alan şirkete 25 yılda 1 milyar 400 bin dolar ödeyecekti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Belki maklubeye kaşık sallayanları bilmiyorum ama o maklubeyi pişirenleri biliyorum, o yüzden ifade verme konusunda haftaya bir kez daha dilekçemiz olacak” dedi.

İstanbul Bayrampaşa’da, TEM Bağlantı Yolu Edirne istikametinde seyir halindeki minibüsten şüphelenen trafik polisi sürücüye dur ikazında bulundu. Minibüs sürücüsü durdurduğu aracından kaçarak kayıplara karıştı. Araçta bulunan yaklaşık 60 göçmen de polisin ikazlarına rağmen kaçtı.

Üç büyükşehir belediyesinin ardından Kulp ve Karayazı belediyelerine de kayyum atanmasını eleştiren HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, hükümetin meşruluğunu yitirdiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Parkı’nda yer alan bisiklet yollarında kullanılmak üzere bisiklet kiralama hizmetine başladı.

Müzisyen Fikret Kızılok, ölümünün 18’inci yılında anılıyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan’ın Neslican Tay’la ilgili “Ölümle yüzleşebilseydi, ölüm bilincine sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı hastalığı düşman gibi görmezdi” sözleri sosyal medyada tepki topladı.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinin CHP’li başkanı Arif Yoldaş Altıok, öğrencilerin servis aracı olarak kullanması için Nevşehir Belediyesi’nden otobüs talep etti. Randevu alamayınca yanıt CHP’li Kırşehir Belediyesi’nden geldi ve Kırşehir’den bir otobüs Hacıbektaş’a gönderildi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2019 Ocak-Ağustos ayları verilerini açıkladı. Buna göre ticari araç grubunda toplam üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalırken, ağır ticari araç grubunda üretim ise yüzde 22 düştü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Medya A.Ş.’deki işe alım ilanı hakkında konuştu: “25 yıldır Büyükşehir’in hiç böyle bir ilanını gördünüz mü? Bundan sonra göreceksiniz. Biz bunun sözünü verdik ve yerine getireceğiz.”

CHP, “Kamu özel işbirliği (KÖİ) Projeleri” kapsamında yapılan köprü ve otoyollar ile şehir hastanelerinin bütçeye getirdiği yükün belirlenmesi, garantiler kapsamında yapılacak ödemelerin büyüklüğünün ortaya çıkarılması için TBMM’de komisyon kurulmasını istedi.

Kansere karşı verdiği mücadele ile tanınan Neslican Tay, memleketi Rize’de son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Okmeydanı’ndaki PERPA’nın şu anda otopark olarak kullanılan arazisiyle ilgili hazırlanan imar planını oy birliğiyle reddetti. İmar Komisyonu üyeleri, İBB Meclisi’nin aldığı kararla söz konusu araziye gökdelen yapılamayacağını belirtti.

Antalya Gazipaşa’da 19 yaşındaki elektrikçi Ahmet Yalçın, ampül değişimi için çıktığı iş yerinin çatısından düştü. Yalçın, hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye’nin kirlilik tehdidi altındaki en önemli tatlı su kaynaklarından Eğirdir Gölü’nün yanındaki halka açık piknik alanı çöplüğe dönüştü. Yaklaşık 50 dönümlük alana, 12 yıldır kalorifer atıklarından evsel atıklara yüzlerce ton çöp bırakıldı.

CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, doğalgaza yakın zamanda yeni bir zam yapılabileceği iddiasında bulundu. Pamir “BOTAŞ zarar ediyor. Sübvansiyon ise yine halkın kesesinden yapılıyor” dedi.

Mali Müşavirler-Muhasebeciler Birliği Derneği Üsküdar Şubesi, Kazdağları’ndaki Su ve Vicdan Nöbeti’ni ziyaret etti. Ziyarette “Geleceğimiz için muhasebe yaptık, Kazdağları’nın üstü altından daha değerlidir” pankartı açıldı.

İstanbul Pendik’te 7 aylık hamile kadının bulunduğu otomobile saldıran Hasan ve Hüseyin Sel’in sahibi olduğu Seydioğlu Baklava’nın tabelası değiştirildi. Dükkanlara “Hasan&Hüseyin Seydioğlu Baklava” tabelaları asıldı.

İzmir’in Tire ilçesinde Günay Alkan (43), yolunu kestiği eski eşi Fatma Tüfenkçi’yi (39), 30 yerinden bıçakladı. Tüfenkçi hastaneye kaldırılırken, kaçan Alkan polis ekiplerince yakalanıp gözaltına alındı.

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verilen yeniden tutuklama kararına ilişkin yazılı açıklama yapan Yüksekdağ’ın avukatları yaşananları “yeni komplo süreci” olarak tanımlayarak, “Özgürlük talep etmeye devam edeceğiz” dedi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde, Çayaltı 1 ve 2 hidroelektrik santrallarının (HES) yapımıyla birlikte bölgede çevre kirliği baş gösterdi.

Denizli’de Ali K., barışma teklifini kabul etmeyen G.K.’nın evi olduğunu düşündüğü eve ateş açtı. Ancak Ali K., daireyi karıştırınca, torununa bakmak için kızının evine giden balkondaki Sevgi G.’yi vurdu. Vurulan Sevgi G. hastaneye kaldırılırken, Ali K. tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı, 2020 yılına kadar tüm belediyelerin E-belediye sistemine dahil olacağını, belediyeler tarafından tamamen ücretsiz kullanılacak olan sistemle, yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlanacağını açıkladı.

KESK’in hazırladığı rapora göre, 2004’te 722 TL olan ortalama memur maaşıyla 23 çeyrek altın alınabiliyordu. Bu yılın Eylül ayına gelindiğinde ise 4 bin 306 TL olan ortalama maaşla ancak 9 çeyrek altın alınabiliyor.

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Şahinler köyünde 52 yaşındaki Necmettin Baysal isimli erkek, evli olduğu Yeter Baysal’ı bıçakla öldürdü. Evdeki bir odaya kendini kilitleyen Necmettin Baysal, jandarma tarafından gözaltına alındı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Baş Yönetici Carrie Lam’ın suçluların Çin’e iade edilmesini kolaylaştıran tasarıyı geri çekme kararına rağmen protestolar şiddetlenerek devam ediyor. Bir AVM’ye giren eylemcilere polis müdahale etti.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde, inşaat işçisi Yunus Nas, 7’nci kattan düşerek hayatını kaybetti.

Tekirdağ’ın Ergene ve Çorlu ilçelerinde CHP’li kadınlar, Çorlu Deresi’nin kirliliğine dikkat çekmek için kıyıda eylem yaptı. Üzerlerine beyaz tulum giyen kadınlar, yanlarında getirdikleri beyaz bezleri suya batırıp, çıkararak, derenin kirli aktığını gösterdi.

Mısır’da Cuma akşamı Tahrir Meydanı’na başlayan Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi karşıtı göstericilerin protestoları, farklı şehirlere de yayılarak devam etti. AFP, 74 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonu hakkında Milli Savunma Bakanı Akar’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi ve “Gerçekten bir operasyon mu yapılacak, yoksa askerimiz bir bataklığa mı sürüklenecek?” dedi.

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de düzenlenen 64’üncü Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Filistin bayraklı atkı açan İzlandalı Hatari grubundan dolayı İzlanda devlet televizyonuna(RUV) para cezası verildi.

Konya’nın Meram ilçesinde AKP’den belediye başkanı olan Mustafa Kavuş, koltuğu partilisi Fatma Toru’dan 57 milyon borçla devraldı. Kavuş, belediyenin borçlarına rağmen ilçeye bağlı 69 mahalle muhtarına ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıttı.

Körfezli yaşam savunucuları, dün Eybek Dağı’nda ve Edremit kent merkezinde Eybek Dağı’na yapılması planlanan RES’e karşı açıklama yaparak “Eybek Dağı ormanı ve kayalık alanları ve kültürel değerleri ile bir bütündür, Eybek’te RES istemiyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan’ın Neslican Tay’la ilgili sözlerine tepki gösterdi: “Bu da rektör… Zavallı ülkem!”

AKP’de Ahmet Davutoğlu’nun ardından istifalar gelmeye devam ediyor. AKP Karatay İlçe Yöneticisi Yusuf Koyuncu, “Partimizin Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından ve İçişleri Bakanımızın HDP binası önünde devletimizi küçük düşürmesinden dolayı istifa kararı aldım” dedi.

İsviçre’de Glarus Alpleri’ndeki Pizol Dağı’nda bugün, kayıp Pizol Buzulu için cenaze töreni düzenlenecek. Küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla düzenlenecek olan cenaze töreni, çelenk bırakma etkinliği ile sona erecek.

İstanbul’da kadın futbolcular, İran’da futbol maçı izlemek için erkek kılığında stadyuma girmeye çalışırken yakalanan ve ceza alacağını öğrendikten sonra kendisini yakarak hayatına son veren için bugün sahaya çıktı.

İran-Irak savaşının 39. yıl dönümünde askeri geçit töreninde konuşan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Tüm komşulara dostluk ve arkadaşlık elini uzatıyoruz. Onların bölgedeki hatalarını unutmaya hazırız. ABD ve İsrail, aramızdaki çatlak ve ihtilaflardan istifade etmek istiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan, Prag’a Büyükelçi olarak atanan Egemen Bağış’a tepki: “Sen asla ve asla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil edemezsin! Senin temsil ettiğin makam “Saray”dır!”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Sipan, Kürtçe ilk yardım kitabı Alîkariya Destpêkê’y okuyucularıyla buluşturdu. Yaklaşık 10 senedir hekimlik yapan Sipan, hem toplumsal ihtiyaçtan kaynaklı hem de dili ön plana çıkarmak adına kitap çıkarttığını belirtti.

Eski Başbakan ve AKP Milletvekili Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanması konusunda hazırlık yapıldığı iddia edildi.

Gaziantep Çevre Platformu, Küresel İklim Eylem Haftası kapsamında Gaziantep’in ciğeri konumunda olan Sof Dağı’ndaki çevre kıyımına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Semih Saygıner, 19–22 Eylül tarihlerinde Güney Kore’nin Seul şehrinde gerçekleşen Survival 3 Cushion Masters’ta şampiyon oldu. Semih Saygıner’in bir sonraki mücadelesi 20-26 Ekim tarihlerinde Hollanda’nın Veghel şehrinde düzenlenecek 3 Bant Dünya Kupası olacak.

Avusturya parlamentosu Adolf Hitler liderliğindeki Naziler döneminde ülkeden kaçarak başka devletlere sığınan kişilerin akrabalarına Avusturya vatandaşlığının yolunu açacak tasarıya ‘evet’ dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz yıl dronelarla düzenlenen başarısız suikast girişimden bu yana kendisine düzenlenen birkaç suikast hamlesinin arkasında da Kolombiya’nın olduğunu iddia etti.

Etiketler