DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | Gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin

CHP Meclis Grubu’nun hazırladığı ekonomi raporunda, resmi biçimde 4 milyon 243 bin olarak açıklanan işsiz sayısının, geniş ölçekte 7 milyon 724 bin kişiye ulaştığı belirtildi. CHP raporuna göre Türkiye’de gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin. TÜİK’in işsiz saydığı kişiler ile CHP raporu arasında 2 milyon 422 bin’lik fark tespit edilirken, son 1 yılda  802 bin kişinin de işini kaybettiği belirtildi.

Çanakkale’nin Biga Belediyesinde AKP’li yönetim tarafından işten çıkarılan 23 işçi, belediye binası önünde eylem başlattı.

Mardin’de önceki dönem kayyum tarafından daire başkanı yapılan ve 31 Mart’ta HDP’nin kazanması üzerine belediyeye ait yamaç paraşütlerini yanında götürerek geri getirmeyen Burak Bahadır Tuzlu, kayyum tarafından yeniden Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı yapıldı.

Mısır’ın başkenti Kahire, İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş’te Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanan süper kupa maçının ardından eylemler yapıldı. Sisi yönetimi karşıtı sloganlar atan eylemcilere polis göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti.

Silivri Cezaevi’nde yaklaşık 450 gündür tutuklu bulunan CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem, tutuklanması için özel dosya imal edildiğini belirterek asıl hedefin CHP olduğunu ve kumpas kurulmak istendiğini açıkladı.

Şanlıurfa Valiliği, 20 Eylül ile 5 Ekim tarihleri arasında uygun görülenlerin dışında her türlü gösteri, yürüyüş, oturma eylemi, açlık grevi, basın açıklaması, afiş asma, bildiri dağıtılmasını yasakladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Bilecik’te önceki gün gerçekleşen ve iki makinistin yaşamını yitirmesine neden olan kazanın yaşandığı bölgeye dair 4 yıl önce TCDD’yi uyardığı ortaya çıktı.

2019’un ocak-haziran döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan bütçe transferi 100 milyar TL’yi geçti. Son on yılda sosyal güvenlik sistemine bütçeden yapılan transferler yüzde 330 dolayında arttı.

CHP Meclis Grubu’nun hazırladığı ekonomi raporuna göre;

  • Gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin.
  • TÜİK’le CHP raporu arasında 2 milyon 422 bin’lik fark var.
  • Son bir yılda 802 bin kişi işini kaybetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’ta bulunan ticari işletmeleri tahliye etme kararı aldı. İşletmelerin bir bölümünün amacı dışında kullanıldığı, bir kısmının da ilave yapılarla kaçak işletmelere dönüştüğünü belirleyen belediye, yapıları ekim ayında tahliye etmeyi planlıyor.

Erdoğan Teknofest’te konuştu: “Merhum Cem Karaca o güzel sevda şarkısında ne diyor; Ustam geldi sırtıma vurdu unut dedi romanları. İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları.”

HDP Parti Meclisi (PM), genel merkezi binasında toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uydurulmuş bir sistem. Bu sistemle yol alınmayacağını gördük” diyerek, Meclis’i iradesini ortaya koymaya çağırdı.

Diyarbakır’da kayyum karşıtı eylem 34’üncü gününde. MMOB Genel Başkanı Emin Korkmaz ve TMMOB’ye bağlı odaların yöneticileri Ofis semtinden eylemin yapıldığı alana yürümek istedi. Polis, ‘İrademe Dokunma’ pankartı açılmaması koşuluyla yürüyüşe izin verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Türkiye’de bir ilke daha imza atıyoruz. Uzundere’deki kentsel dönüşüm projesinin altyapısında galeri sistemine geçiyoruz. Olası arızalar yollar kazılmadan, kaldırımlar bozulmadan onarılacak” paylaşımında bulundu.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Atlı faytonlar” için harekete geçti. Gül “Adalarımız yeni bir ulaşım sistemine geçecek. Ekim’de başlıyoruz” dedi. Ekim ayından itibaren atlı faytonlar kademeli olarak azaltılacak. Yerine elektrikli araçların kullanılmasına başlanacak.

Annelerinin (@CmrtesiAnneleri) 756. hafta eyleminde, 1994’te öldürülen Mecit Baskın’ın öldürülmesinden sorumlu tutulanların yargılandığı davaya dikkat çekildi.

İHD’den Adana’da Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırıyla ilgili rapor:

  • Suriyelilere ait işyerlerinin kepenklerinde “Türk” ve “TC” yazıları var
  • Güvenlik güçleri, engelleyici yeterli güvenlik önlemi almadı ve geç müdahale etti

Sarı Yeleklilerin 45. hafta eylemleri İklim Grevi ile birleşti. Eylemciler Paris’te “Anti kapitalizm” sloganlarıyla toplanıyor.

Festivali’nin ikinci gününde “Demokrasiye sahip çıkmak, Habere sahip çıkmak” başlıklı oturumda Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici konuşma yaptı.

Ankaralı kadınlar Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini “problem” olarak gören Şuurlu Öğretmenler Derneği etkinliğini bastı. @kadinkolektifi: “Erkek şiddetini meşrulaştıran, kadını değil aileyi korumayı amaçlayan zihniyetinizin karşında her yerde, her zaman kadınları bulacaksınız!”

23 Haziran’da yenilenen İBB seçimleri öncesinde Abdullah Öcalan’a ait mektubu okuyarak gündeme gelen Akademisyen Ali Kemal Özcan, Al – Monitor’dan Amberin Zaman’a konuştu:
“Beni İmralı’ya götüren irade bu açıklamayı yapmamı istedi. Ben de buna uydum.”

İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, önceki gün Adana’da Suriyeli sığınmacılara yönelik saldırıyla ilgili gözlem ve tehdit raporunu paylaşarak “Adana ilinde yaşanan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici saldırıları kınıyoruz” dedi.

İsrail’de yapılan genel seçimlerde partisi ikinci sıraya gerileyen Başbakan Binyamin Netanyahu, kurulması muhtemel hükümette yer almaması durumunda dokunulmazlığının kalkmaması ile beraber yargılandığı yolsuzluk davalarından hapse girebilir.

Diyarbakır’a gelen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve beraberindekiler, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yürüdü. TMMOB heyeti karanfil bırakarak barışın önemine dikkat çekti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu İstanbul Şubeler Platformu, KHK ile işten atılan üyeleriyle Kadıköy’de eylem düzenledi. “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız” eylemine bu hafta KESK Genel Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik de katılım sağladı.

Manisa’daki Spil Dağı’nda, 2005’ten bu yana faaliyet gösteren taş ocağının kapatılması için eylem düzenleyen bölge halkı “Doğa kendisinden çaldıklarımızı geri alırken asla bize acımayacak” dedi. Ayrıca eyleme CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de destek verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Congresium’da düzenlenen ‘Yerel Yönetimlerin Coğrafi İşaretlerin Korunmasındaki Rolü’ konulu panelin açılış konuşmasını yaptı: “Biz belediyeciliği sadece bir dönem seçilmiş görev yapan insanlar olarak görmüyoruz.”

Uzun süredir kanserle mücadele eden ancak dün hayatını kaybeden Neslican Tay’ın vasiyeti dayısı tarafından açıklandı. Tay’ın vasiyetinde, kesilen bacağı ile aynı yere gömülmek istendiği belirtildi. Tay’ın cenazesinin yarın Rize’deki aile kabristanına defnedileceği de bildirildi.

İYİ Parti’den CHP’ye, HDP eleştirisi: İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “CHP’nin her yaptığına ‘evet’ diyerek, savunmuyoruz. HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz” dedi.

Yunanistan’da Danıştay, okullara getirilen zorunlu din derslerinin anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna hükmetti. Bu derslerin ateist veya başka inanca sahip öğrenciler için mecburi olarak verilmesi “inanç özgürlüğü ile ters düştüğü” ifade edildi.

Adli Tıp Kurumu (ATK) Başkanlığı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada bir ATK çalışanının ifadesinin kaynak gösterilerek delil karartıldığı iddiasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rapora geçirilmemiş DNA verisi söz konusu değildir” dedi.

Suudi Arabistan, petrol tesislerine yönelik saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Suudi Arabistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cubeyr, “Soruşturmada sorumlulukları kanıtlanırsa gerekli adımları atacağız” dedi.

23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul belediye başkanlığı seçimleri öncesinde Abdullah Öcalan‘a ait mektubunu okuyan Ali Kemal Özcan’dan açıklama:

  • “Neticede İmralı’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde gitmişim.”
  • “Öcalan bir şey söylüyor, pratikte başka şeyler oluyor.”

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan, Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödül törenine cezaevinden mesaj: “5n 1k’nın yanına 1v’yi -vicdanı- ekleyen gazeteci dostları selamlıyorum.”

Danıştay 12. Dairesi, 2014’te yürürlüğe giren idari izinlerin toplamının sekiz saati bulması halinde yıllık izinden bir gün düşürülmesi kararını iptal etti. Böylece saatlik izinler, yıllık izinden düşülemeyecek. Karar milyonlarca memur için emsal niteliğinde.

İsrail Kanal 13 Televizyonu tarafından, İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu’nun, hakkındaki yolsuzluk dosyalarında suçlu bulunması halinde siyaseti bırakma karşılığında af talep etme yoluna başvuracağı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fox TV muhabirinin Tank-Palet Fabrikasıyla ilgili sorusuna kızarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu yalancılıkla suçlaması üzerine, Kılıçdaroğlu bir video ile yanıt verdi: “Ben onun gizlediği tüm gerçekleri halkımla paylaşmaya devam edeceğim!”

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin, ‘Silah Kaçakçılığı ve Ticaretine Yönelik’ yaptığı operasyonda aralarında MHP il yöneticisi ve ülkü ocakları eski il başkanının da bulunduğu 6 kişiyi 18 Eylül’de gözaltına aldığı öğrenildi.

Adana Çevre Platformu, “Yaşam için küresel iklim direnişine Adana’dan katılıyoruz” başlığıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “İklim krizinin nedenleri ve etkileri hakkında ekonomik ve politik düzeyde doğru bilgi verilsin” denildi.

Bağımsız Sinema Merkezi, Nazım Hikmet’in Sovyetler Birliği’nde katıldığı bir televizyon programında ilk kez yayımlanan görüntülerini paylaştı. Görüntülerde izleyicilere yeni oyunun tanıtımını yapan Nâzım Hikmet’in bir şair dostu, programda Nâzım’ın iki şiirini okuyor.

Süper Lig’in 5’inci haftasında Fenerbahçe, MKE Ankaragücü’nü konuk ederken maç öncesinde Neslican Tay’a tezahüratlarla ve “Mücadelen çok güzeldi” pankartıyla veda etti.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği işgal koalisyonu Yemen liman kenti Hudeyde’nin kuzeyine hava saldırısı düzenledi. Bir Husi askeri sözcüsü, saldırıyı geçen hafta Suudi petrol tesislerine yapılan saldırı için misilleme olarak nitelendirdi.

Dün aynı dosyadan ikinci kez tutuklandığı duruşmada mahkeme heyetine tepki gösteren Selahattin Demirtaş, “Ben hapishanede korkarak boyun eğecek, haksızlığa ve zulme, adaletsizliğe sessiz kalacak biri değilim. Allah’tan başka kimseden korkum yoktur” dedi.

17 yaşında lösemi sebebiyle hayatını kaybeden Kaan Özelçam’ın geride bıraktığı mektubundaki son dileğini yerine getirmek için harekete geçen manken Didem Soydan, LÖSEV’in Lösante Hastanesi’ne ruhsat verilmesi için http://Change.org ‘da bir kampanya başlattı.

Sarı Yeleklilerin gösterileri 45’inci haftasına girerken, kentin farklı noktalarındaki gösterilere polisin müdahalesi sert oldu. Eylemler sonucunda 48 kişi gözaltına alınırken 174 kişiye de ceza kesildi.

Etiketler