DOKUZ8 GÜNDEM

Günden Kalan | Mobbinge uğrayan Saadet öğretmen intihar etti

Gaziantep’te Türkçe öğretmeni 25 yaşındaki Saadet H., yaşamına son verdi. Saadet H.’nin sosyal medya hesabından, “Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan” paylaşımında bulunduğu ortaya çıktı.

Bolivya’da askeri darbe: Bolivya’da Yüksek Askeri Komutanlığı Evo Morales’e istifa çağrısı yaptı. Evo Morales ve Yüksek Seçim Kurulu başkanı istifa etti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “Devlet başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi. Durumu ‘devlet darbesi’ olarak niteleyen Morales, “Kız ve erkek kardeşlerimiz, devlet görevlilerinin saldırı ve tehditlere maruz kalmasın diye istifa ediyoruz” dedi.

İstanbul Sultangazi’de bir iş merkezinde bulunan tekstil atölyesinde maaşını isteyen Suriye uyruklu işçi, diğer işçilerin gözü önünde patronları tarafından darp edildi. 2 patron gözaltına alındı. Kaçak çalışan yabancı uyruklu işçiler polis gelince çatıya saklanmaya çalıştı.

Şili’li eylemciler polis şiddetine misilleme olarak ülkedeki bütün polislerin bilgilerini hackledi. Haritada polislerin adresleri, isimleri vs gözüküyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, son günlerde artan toplu intihar vakalarının araştırılması için meclis araştırma önergesi verdi. Ağbaba, intiharların geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunundan kaynaklandığını belirtti.

Bolivya’da halk darbeyi protesto için sokaklara çıktı. Yerli kadınlar, sokaklarda darbeyi tanımayacaklarını açıkladılar.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında bugün 81 ilde 13 milyonun üzerinde fidanın dikimine başlandı.

Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, hayatını kaybetti.

Reklam içeriklerinde bazı düzenlemelere gidileceğini belirten RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, “Özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor” dedi.

Gaziantep’te Türkçe öğretmeni Saadet H. (25), yaşamına son verdi. Saadet H.’nin sosyal medya hesabından, “Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan” paylaşımında bulunduğu ortaya çıktı.

Adana’da maddi sıkıntılar yaşadığı iddiasıyla bir inşaatın 15. katına çıkan M.H.A.Y., cebindeki bir deste sahte parayı kendisini ikna etmeye çalışan yurttaşlara attı. Uzun süren ikna çabaları sonucu kararından vazgeçirilen M.H.A.Y., karakola götürüldü.

İstanbul Beyoğlu’nda ceseti bulunan kişinin, Suriye’de ‘Beyaz Baretliler’ olarak bilinen gruba desteği ile tanınan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier olduğu tespit edildi.

Maden ocağında göçük: Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen göçükte, 3 işçi yaralandı. Hastaneye kaldırılan Muharem Kasım (27), Bayram Özdemir (40) ve Abdullah Okut’un (19), sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nun 3’e karşı 6 oyla karar alarak, olağanüstü genel kurul çağrı talebini reddetmesi üzerine delegeler ortak açıklama yaptı: “Bu karar meslek adına utanç verici.”

İstanbul Fatih’teki evlerinde ölü bulunan 4 kardeş, son yolculuklarına uğurlandı. Cenaze törenine ailenin arkadaşı Serpil Alkan ve avukatı Aydın Egemen’in yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve yurttaşlar katıldı.

İSKİ’nin 2020 bütçesi hazırlandı. Yeni bütçeye göre, 1 Aralık’tan itibaren suya yüzde 20 zam yapılacak.

Trabzon’un Çaykaya ilçesindeki Uzungöl için açıklanan yeni imar planı ile daha önce yıkım kararı verilen ve yeni imar planına uygun olan 6 kaçak binanın, yıkımdan kurtulacağı belirtildi.

İstanbul Deprem Çalıştayı’nda konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, kentsel çıkmazındaki Fikirtepe’yi göstererek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Kim olursa olsun, ikinci bir Fikirtepe yaratmasına müsaade etmeyeceğim” dedi.

Üniversite öğrencisi helyumla intihar etti: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi 20 yaşındaki Umut T., helyum kullanarak yaşamına son verdi. Polis ekiplerince intiharla ilgili soruşturma başlatıldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri gündemi nedeniyle toplanan AB Dış İlişkiler Konseyi, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi. Yaptırımın gerekçesi olarak ise Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri gösterildi.

Trump’ın, Erdoğan’a yazdığı ikinci mektup ortaya çıktı: Londra merkezli Middle East Eye internet sitesi, Erdoğan’a ABD ziyareti öncesinde yeni bir mektup gönderildiğini öne sürdü. Mektupta S-400’ler dolayısıyla yaptırım uygulanabileceğini dile getirdiği iddia edildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyonu’nun düzenlediği ‘İstanbul Deprem Çalıştayı’nda konuşan uzmanlar, “İstanbul’da 30 yıl içersinde 7 şiddetinde deprem bekleniyor. İstanbullular elini taşın altına koymalı” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Cihan Tekstil’den tazminatı verilmeden işten atılan Reyhan Kara adlı işçi, iş yeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada firma sahibinin saldırısına uğraması sonucu yaralandı.

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter, FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada beraat edilmesine itiraz etti. Yeter, beraat kararının ‘delil yetersizliğinden’ değil, ‘yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediğinin sabit olması’ maddelerinden verilmesini talep etti.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Nadira Kadirova’nın AKP’li Şirin Ünal’ın silahıyla intihar ettiği iddiasıyla ilgili gelişmeleri Meclis’e taşıdı. Beştaş, “Nadira’nın ölümünün intihar olarak yansıtılması, erkek şiddetinin de görünmez kılınmasına yol açmıştır” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun israflara karşı ‘temel atmama’ töreni yapacağını söylediği 1.5 milyar TL’lik ‘Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin iptali, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdırdı. İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı bunun için bize teşekkür edecektir” dedi.

Orman Bakanlığı’nın ‘Geleceğe Nefes’ adını verdiği ağaçlandırma kampanyasına dair konuşan Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Orman Mühendisi Hüseyin Çetin, kampanyanın tarihinin doğru seçilmediğini ve milyonlarca fidanın ziyan olacağını iddia etti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan, suya yapılacak yüzde 20 zammın nedenleri hakkında açıklama:

  • “Kimyasal madde girdi maliyetlerinin enflasyonla aşırı yükselmesi”
  • “Elektrik ve doğalgaza gelen olağanüstü zamlar”
  • “Eski yatırım projelerinin (çevre ve atık su) halen devam etmesi”

Gözaltına alınarak yerlerine kayyum atanan İpekyolu Belediye Eş Başkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan tutuklandı. Mahkemeye heyeti tarafından tutuklan Yacan ve Kurt Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Ağrı’da eşini dövdükten sonra, eşinin ve kızının yüzünü yakarak işkence eden ve daha önce serbest bırakılan Ramazan İ., bugün tutuklandı.

Etiketler