DÜNYA

Fransa’da Sarı Yelekliler direnişi: Yüzlerce gözaltı

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan ‘Sarı Yelekliler’ eylemlerine bugün de devam ediyor. Fransa ve Belçika’da yüzlerce kişi gözaltına alındı. Polis eylemlere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.
Sarı Yeleklilerin Fransa hükümetinin politikalarına karşı 17 Kasım’da başlayan protestoları bugün de ülke genelinde sürüyor. ‘Fransa genelinde 89 bin  Paris’te 8 bin polis görev alıyor.  Polis ablukasına rağmen farklı noktalarda bir araya gelen on binlerce protestocunun Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinin bulunduğu Elysee Sarayı’na yürümesi polis tarafından engelleniyor. Göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanan polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor. ‘Ayak üstü’ sorgulanan 700 civarındaki protestocudan 575’inin gözaltına alındığı bildirildi. BMFTV’nin aktardığına göre eylemlerde 27’si protestocu olmak üzere 30 kişi de yaralandı.

Sarı Yelekliler, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs- Elysees (Şanzelize) Caddesi’ne gelirken burada “Macron istifa” sloganları atıldı. Ancak polis biber gazıyla müdahale etti. Gün boyunca Haussmann ve kentin merkezindeki diğer büyük bulvarlarda toplanan göstericilere de biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 31 BİN EYLEMCİ TESPİT EDİLDİ

Yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan müdahaleler sonrası İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Laurent Nuñez, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Nuñez, Fransa genelinde 31 bin eylemcinin tespit edildiğini ve gözaltıların 700’e çıktığını açıkladı

PARİS’TE HAYAT DURDU

Eylemler öncesi Şanzelize Caddesi’nde esnaf, iş yerlerinin vitrin ve girişlerini metal ve tahta plakalarla kapattı. Buranın yakınlarındaki müzeler de kapatıldı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi. Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında oynanması planlanan karşılaşma ise ertelendi.

EYLEMLER BELÇİKA VE HOLLANDA’YA DA SIÇRADI

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gösteri düzenleyen yüzlerce “sarı yelekli”, Avrupa Birliği (AB) kurumlarına doğru yürüdü. AB Konseyi binası yakınlarında “sarı yelekliler” ve polis karşı karşıya geldi. Polis, bölgede yoğun güvenlik önemleri alırken, binaların yakınlarında bulunan sokakların girişlerini dikenli tellerle çevirdi. Brüksel’de Park metro istasyonu ve Reyers Centre tüneli kapatıldı. Belçika’da yaklaşık 100 kişi, Hollanda’da ise 2 kişi gözaltına alındı.

TRT MUHABİRİ TEŞHİR EDİLDİ

Sarı Yelekliler eylemleri sırasında TRT muhabirine tepki gösteren bir Türkiyeli, “Kendi ülkelerinde hiçbir gösteriyi vermeyen, hiçbir işçi ölümünü haber yapmayan TRT, Fransa’yı haber yapıyor. Macron da gidecek, Tayyip de gidecek, siz de gideceksiniz” dedi. TRT muhabirinin bölgeden uzaklaşmaya çalıştığı görüldü.

dokuz8HABER’i takip edin

Video