Norveç Nobel Komitesi 2019 Nobel Barış Ödülünün, bölgesinde barış ve işbirliği için başarılı çabaları, ve özellikle komşu Eritre ile olan sınır anlaşmazlığını çözdüğü için, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye verilmesine karar verdi. Ödül Etiyopya ile Doğu ve Kuzeydoğu Afrika’da barış ve uzlaşma için çalışan paydaşları da tanıma amacı taşıyor.

Abiy Ahmed Ali Nisan 2018’de başbakan olduğunda, Eritre ile barış görüşmelerine geri dönme arzusunu açıkça belirtmişti. Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afwerki ile yakın işbirliği içinde iki ülke arasında uzun süredir devam eden “ne barış ne savaş” durumunu sonlandıracak bir barış anlaşmasının ilkelerini belirledi. Bu ilkeler Abiy Ahmed ile Afwerki arasında Asmara ve Cidde’de geçen Temmuz ve Eylülde imzalanan bildiride yer alıyordu. Anlaşmazlıktan çıkışın en önemli hamlesi, 2002 yılında bağımsız bir uluslararası komisyonun belirlediği iki ülke arasındaki sınırın Abiy Ahmed tarafından koşulsuz olarak kabul edilmesi oldu.
Barış tek tarafın eylemleri ile sağlanamaz. Başbakan Abiy elini uzattığında Cumhurbaşkanı Afwerki de onu tuttu ve iki ülke arasındaki barış sürecinin yolunu açtı.
Barış anlaşmasının yanı sıra, Abiy Ahmed ülkesinde, vatandaşlarına parlak bir yaşam ve gelecek için ümit veren bir dizi önemli reformlar gerçekleştirdi. Göreve geldiğinin ilk 100 gününde olağanüstü hal durumunu kaldırdı, politik nedenlerle hapiste olan binlerce kişiye af getirdi, medyadaki sansüre son verdi, yolsuzluğa karışma şüphesi taşıyan sivil ve askeri liderlerin işine son verdi, ülkenin politik ve toplumsal yaşamında kadın etkisi ve katkısını artırıcı önlemler aldı, ve kısa sürede serbest ve adil seçimler yapılması sözü verdi.
Başbakan Abiy aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu Afrika devletleri arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için de girişimlerde bulundu, Eritre, Cibuti, Kenya, Somali, Sudan ile arasındaki ilişkilerde ve bu devletlerin kendi içlerindeki sorunların çözümü yolunda önemli başarılar sağladı.
Hiç şüphe yok ki bu yıl ki ödülün verilmesinde erken davranıldığı yönünde eleştiriler olacaktır. Ancak Norveç Nobel Komitesi Abiy Ahmed’in çabalarının ve başarılarının tanınması ve teşvik edilmesi için zamanlamanı doğru olduğuna inanmaktadır. Komite, bu ödülün bölgede çok önemli gördüğü Başbakan Abiy Ahmed’in barış ve uzlaşma çabalarına destek vereceği ve bölge halkları için olumlu gelişmeler sağlayacağı ümidini taşımaktadır.