Cambridge Sözlüğü, 2020 yılının kelimesi olarak ‘karantina’ sözcüğünü seçtiklerini duyurdu.

Cambridge Sözlüğü, 2020 yılının kelimesi olarak ‘karantina’ sözcüğünün seçildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada en çok aranan kelimeler sıralamasında karantinanın üçüncü sırada yer aldığı kaydedildi. İlk iki sırada ise hemen her yıl yinelenen ‘merhaba’ ve ‘sözlük’ kelimeleri yer aldığından, karantina birinci sıraya yükseliyor.

“KARANTİNA, EN ÇOK 18 MART-24 MART TARİHLERİ ARASINDA ARANDI”

Karantina, en çok ülkelerde kapanmaların en sık yaşandığı 18 ile 24 Mart tarihleri arasında arandı. Öte yandan kelimenin bu yıl yeni bir anlam kazandığı belirtilerek tanıma ekleme yapıldığı da kaydedildi. Yeni anlama göre karantina; insanların hastalığa yakalanmamak ya da yakalandıkları bulaşıcı hastalığı yaymamak adına evlerinden ayrılmadıkları, seyahat etmedikleri zaman dilimi anlamına geliyor.

“TECRİT” VE “PANDEMİ” EN ÇOK ARANAN KELİMELER ARASINDA

Diken’de yer alan habere göre; tecrit ve pandemi (salgın) 2020’nin en çok aranan kelimelerinde üst sıralara yükseldi. Salgınla birlikte literatüre yeni kelimeler de eklendi. İngilizce hibrit (hybrid) ve esnek (flexible) kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘HyFlex’ bunlardan biri. Bu kelime, online eğitim devam ederken bazı öğrencilerin yüz yüze derse gittiği eğitim modelini anlatmak için kullanılıyor.

“CORONNİAL’ YENİ DOĞAN BEBEKLERE VERİLDİ”

Dirsek tokuşturma da fiziksel mesafeye dikkat edilerek yapılan selamlaşma şekli olarak Cambridge Sözlüğü’nde yer aldı. Öte yandan Cambridge, bu yıl kullanıcılarına “Hangi sözcükler eklenmeli” diye sordu. Yapılan ankette; karantinadaki gençleri anlatan İngilizce karantina (quarantine) ve genç (teen) kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘quaranteen’ kelimesi ve koronavirüs salgını sürecinde doğan bebekler için kullanılan ‘coronnial’ kelimeleri ön plana çıktı. Coronnial, milenyumda doğan bebeklere verilen ‘millenial’ kelimesi ile ‘coronavirus’ kelimeleri birleştirilerek oluşturuldu.