ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan 22 yaşındaki Bjonda Haliti, koronavirüs hastalığını kendi önlemleri ile atlattı. Hastalığının başından bu yana yaşadıklarını tweet zinciri şeklinde paylaşan Haliti, su tüketimi ve paniğe kapılmamanın önemine dikkat çekti.

Doktora giden genç kadına, ilk önce “enfeksiyon olabileceği” gerekçesiyle antibiyotik ve ibuprofen verildi. İlaçlarını almasına rağmen semptomları artarak devam eden Haliti, hastalığın 5. gününde tekrar doktora gitti. ”Semptomlar; boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı. Aynı doktora gittim ve test yaptırma konusunda çok kararlıydım. Doktor hayati değerlerimin normal olduğunu söyledi fakat bunu cevap olarak kabul etmeyecektim. Ayrıca göğüs röntgeni istedim, her şey normal çıktı” diyen Haliti macerasını gün gün anlattı.

KORONAVİRÜS OLDUĞUNU, HASTALIĞININ 10. GÜNÜNDE ÖĞRENEBİLDİ

Semptomların bir kısmı hala devam etse de gün geçtikçe kendini daha enerjik hissettiğini söyleyen genç kadın, hastalığın 10. gününde COVID-19 testinin sonucunun pozitif olduğunu öğrendi. Kişisel izolasyona ve yiyeceklerine dikkat eden Haliti, kendisini artık iyi hissettiğini belirtti. Haliti, ”Doktorumun tavsiye ettiği gibi evde kaldım, eğer siz de semptomları gösteriyorsanız panik yapmayın” dedi.
İşte hastalığının gidişini kendi gözlerinden anlattığı o satırlar:


 
“Ben 22 yaşındayım ve COVID-19 pozitif çıktım.
Yazıp yazmama konusunda kararsızdım fakat deneyimlerimi özellikle çevremde benim yaşımda olanlarla farkındalık yaratma ve salgın nedeniyle stresli olanların stresini azaltma sebebiyle paylaşmaya karar verdim.
Gün 1: Hafif kuru öksürük ve hafif tahriş olmuş boğaz ile başladı. O gece çok yorgundum.
Gün 2: Kafamda çok fazla basınç hissediyordum ki rahatlamak için öksürme ihtiyacı duyuyordum. O gece üşüme geldi ve ateşim vardı. Benim için öne çıkan semptomlardan biri de, gözlerim fiziki olarak ağrıyordu. Hassas ve ağrılılardı.
Gözlerimi hareket ettirmek rahatsız hissettiyordu. Araştırdığımda bunun migren olduğunu fark ettim fakat bir türlü gitmedi. Tüm gün uyudum.
Gün 3: Enerji seviyem çok düşüktü. Sadece uyudum ve ateşim vardı. Bu noktada semptomlarım; kuru öksürük, migren, ateş, üşüme, bir miktar bulantıydı. Doktora gitmeye karar verdim, grip konusunda negatif testle sonuçlandı.
Doktor muhtemelen enfeksiyonum olduğunu söyledi ve bana antibiyotik ile 800 mg ibuprofen yazdı. Susuz kalmama konusunda azami gayret gösterdim ve vitaminler ve probiyotikler depoladım. O gece hala ateşim vardı.
Gün 4: Ateşim artık yoktu fakat yeni bir semptom ortaya çıktı: Nefes darlığı. Rahatsız ediciydi ve göğsümde tuğla varmış hissiyatı vardı. İnternette okuduğum kendi başına yapılan bir testi denedim (nefesini tutup 10’a kadar saymak) ki bunu da komplikasyon yaşamadan rahatlıkla yaptım. (Editörün notu: Bu testin bir anlam ifade etmediği vurgulanıyor. R.D.)
Bu noktada ilk etapta olmak istediğim üzere koronavirüs testi yaptırmak istiyordum. Fakat test olmak çok zordu!!! Kendimi izole etmeye devam ettim ve durmadan su içtim.
Gün 5: Semptomlar: Boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı. Aynı doktora gittim ve test konusunda çok ısrarcı oldum. Doktor değerlerimin “olağan” olduğunu söyledi fakat hayırı bir cevap olarak kabul etmeme konusunda kararlıydım! Göğüs röntgeni istedim ve her şey normal çıktı.
Kendimi karantinada tutmaya devam etmem söylendi ve sonuçlarımı ancak 5-6 GÜN içinde alabilecektim!!!!
Gün 6: Antibiyotik ve ibuprofen kullanımımı sürdürürken semptomlarım da şunlardı: Boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı. Enerji seviyem yükselmeye başladı.
Gün 7: Semptomlar: Hafif boğaz ağrısı. Sınırlı öksürük, nefes darlığı. Enerji seviyem artıyordu.
Gün 8: Semptomlar: Hafif öksürük, sonunda kendime geliyor gibiydim. Enerji!
Gün 9: Semptomlar: Öksürüğüm biraz daha fazlaydı, normal enerji seviyesi.
Gün 10: Semptomlar: Hafif öksürük, balgam, normal enerji seviyesi. Laboratuvar sonuçları çıktı: POZİTİF.
Kendime bakıp kendimi karantinada tutmaya devam ediyorum. Bugün kendimi muhteşem ve sağlıklı hissediyorum. Hastalıktan arındığımı belirlemek için yeniden test edilmeye ihtiyacım var. O da beni test etmeye gönüllü bir doktor bulabilmeme bağlı. Henüz bulamadım.”
Gizem Balyemez tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.
 

Anahtar kelimeler:
Koronavirüs, korona virüsü, korona virüs, coronavirüs, corona virüs, corona virüsü