AB, BioNTech-Pfizer’ın ürettiği koronavirüs aşısından toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak anlaşmayı onayladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  AB’nin 2021-2023 yılları için BioNTech-Pfizer şirketinin koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşıdan 900 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak sözleşmeye onay verdiğini açıkladı.

VARYANTLARLA MÜCADELEDE KULLANILACAK

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Von der Leyen, BioNTech-Pfizer ile yeni sözleşme yapıldığını açıklayarak Avrupa’da aşılama sürecinin iyi ilerlediğine işaret etti. Von der Leyen, ilave dozların bağışıklık artırıcı aşılarda, ortaya çıkan yeni varyantlarla mücadelede, çocuk ve gençlerin aşılanmasında kullanılacağını belirtti.

AB’DE YETİŞKİN NÜFUSUN YÜZDE 70’İNİN AŞILANMASI HEDEFLENİYOR

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor. Şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar AB onayı almış durumda. AB yönetimi, bu sözleşmeleri göz önünde bulundurarak yaz aylarında 450 milyon nüfusluk AB’de, yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor.