ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Açık Semalar Anlaşması’ndan resmen çekildiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Açık Semalar Anlaşması’ndan resmen çekildiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Brown açıklamasında, Donald Trump yönetiminin 22 Mayıs 2020’de aldığı çekilme kararını hatırlatarak, “Kararın uygulamaya girmesi için gereken 6 aylık zaman diliminin dolmasıyla ABD’nin, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme işlemi, 22 Kasım 2020 itibariyle yürürlüğe girmiştir. ABD, artık anlaşmanın tarafı değildir” ifadesini kullandı.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Rusya’nın açık uçuşlara kısıtlamalar dayattığı gerekçesiyle ülkesinin anlaşmadan çekileceğini duyurmuştu. Trump, “Rusya anlaşmaya uymuyor, onlar böyle davrandığına göre, biz çıkıyoruz” demişti.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI NEDİR?

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992’de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması’nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.
2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin hava sahasında silahsız gözlem uçuşu yaparak askeri eylemlerle ordular hakkında bilgi toplama yetkisine sahip.