ABD, Başkan Joe Biden’ın 11 Eylül’e kadar Afganistan’dan çekileceğini açıklamasının ardından, askeri teçhizatların ülkeden çıkarılması işlemlerine başlandı.

ABD’li 3 savunma yetkilisi, ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili CNN’e değerlendirmelerde bulundu. Yetkillerden biri, ABD’nin çekilme sürecinde, yerinde imha edilemeyen ya da Afgan kuvvetlerine teslim edilemeyen silahların, gemiyle ülke dışına çıkarılmasına başlandığını açıkladı. Yetkili, kullanılmaz halde olan silahların yerinde imha edilmesine karar verildiğini belirtti.

GÜVENLİ ÇEKİLME

Bu arada, Savunma Bakanlığı (Pentagon) geri çekilme sürecinde ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede birliklerin konuşlandırılmasını onayladı. Çekilmenin birkaç içinde başlamayacağı, güvenli biçimde sürece yayılacağı ifade ediliyor. Taliban’ın ABD birliklerine saldırması durumunda ise savaş uçaklarını hızla devreye sokmak için bölgeye bir uçak gemisi konuşlandırdığı belirtildi.

ABD TAMAMEN ÇEKİLECEK

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada, Afganistan’da kalan 2 bin 500 ABD askerinin tamamının 11 Eylül’e kadar geri çekileceğini duyurmuştu. Taliban ise ABD’yi Doha Anlaşması’nı çiğnemekle suçlayarak gerekli gördüğü her türlü tedbiri alabileceğini açıklamıştı. Şubat 2020’de ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşması, Taliban’ın sözlerini tutması halinde tüm askerlerin 14 ay içinde çekilmesini öngörüyordu.