DÜNYA

ABD’de Bayer ve BASF’a 265 milyon dolarlık ceza

ABD mahkemesi, Alman Bayer ve BASF şirketine bir çiftçinin zirai tarım ilacı nedeniyle zarar görmesinden dolayı 265 milyon dolar cezaya hükmetti.

ABD’de bir jüri, piyasaya sürdükleri yabani bitki öldürme ürününün şeftali tarlasını yok ettiği gerekçesi ile Bayer AG ve BASF kimya şirketlerine açtığı davayı kazanan Missouri eyaletindeki Bill Bader adındaki çiftçiyi 256 milyon dolar tazminatla ödüllendirdi ve bu kararla birlikte aynı durumdan davacı olan 140 davaya da destek çıkmış oldu.

Missouri eyaletinin Cape Girardeau’da bulunan federal mahkemesinde görülen davada jüriler, şeftali çiftçiliği yapan Bill Bader’ı şirketlerin çiftçileri dicamba bitki öldürücü kimyasalını sorumsuzca kullanmaları için teşvik ettiği yönündeki iddiaları üstüne haklı buldu.

Bloomberg News’un haberine göre, Bitkilerin direnci olmadığından ABD’nin orta batısı boyunca hasatları öldürdüğü iddia edilen dicamba bitki öldürücüsü ile ilgili ABD’de görülen ilk dava oldu.

Monsanto şirketi tarafından üretilen Roundup gibi, dicamba da uzun yıllardır piyasadaydı. Kimyasalın kullanımı, Almanya’nın Bayer şirketi tarafından 2018’de satın alınan, Monsanto’nun bitki öldürücülere karşı dirençli tohumu piyasaya sürmesinden sonra arttı.

Fakat ürün, ABD’deki soya fasulyesi tarlalarının yaklaşık yüzde 4’ünü kirletmekle suçlandı. Genel şikâyetlerden biri de bitki öldürücünün çevre bölgelere yayıldığı yönünde.  Dicamba ile ilgili dava, Bayer firmasının ölmekte olan bir saha bakıcısını Roudup ürününün olası kanser yan etkilerine karşı uyarmadığı ve Kaliforniya’da bir mahkeme tarafından 290 milyon dolar ödemek zorunda kaldığı bir zamanda geldi.

Ocak ayındaki raporlarda belirtilenlere göre, Bayer şirketinin Hodgkin dışı lenfoma’dan muzdarip olan on binlerce davacıyla anlaşmak adına 10 milyar dolar ödeyeceği ifade ediliyor. Kanserle mücadele eden hastalar, Roundup ürününde kullanılan glifosat maddesine maruz kaldıktan sonra hastalığa yakalandıklarını ifade ettiler.

Kullanıcıların talimatları yerine getirdikleri sürece dicamba’nın hasatlarda güvenli olduğunu ifade eden Bayer, alınan karar için itirazda bulunacağını belirtirken, BASF firması konuya ilişkin yorum yapmadı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video