AMERİKA DÜNYA GÜNDEM POLİTİKA

ABD’den Türkiye’ye Brunson yaptırımları: Neler içeriyor?

ABD ve Türkiye arasındaki Rahip Brunson krizi, ABD’nin yaptırımları ile devam ediyor. Daha önce ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senato’da alınan kararları, Beyaz Saray’ın açıklamaları takip etti. Yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulanacağı duyuruldu.
Rahip Brunson’un “FETÖ” soruşturması kapsamında “Askeri casusuluk” iddiasıyla gözaltına alınması ile başlayan ABD-Türkiye gerilimi, Beyaz Saray’ın açıklamalarıyla yaptırım aşamasına geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım kararı alan Beyaz Saray, bu kişilerin ülkeye girişini yasakladığını ve ABD’deki mal varlıklarına el koyduğunu açıkladı.

TRUMP: TÜRKİYE’YE GENİŞ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Rahip Brunson’un çıkarıldığı mahkemede, tahliye talebinin reddedilmesi ve cezasının ev hapsine çevrilmesi, ABD Başkanı Donald Trump tarafından eleştirilmişti. Trump, Brunson’ın tahliye edilmemesi nedeniyle Türkiye’ye geniş yaptırımlar uygulanacağını açıklamıştı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Trump, “ABD, büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan Papaz Andrew Brunson’u uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye’ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!” ifadelerini kullanmıştı.

İLK YAPTIRIMLAR: KREDİ ALIMINA KISIT VE F-35 TESLİMATININ DURDURULMASI

Rahip Brunson krizi ile ilgili ilk yaptırım, ABD Senatosu tarafından, F-35 teslimatının ve pilot eğitiminin durdurulmasıyla başladı. Rusya’dan S-400 alacağını duyuran Türkiye ile F-35 teslimatı konusunda anlaşılmamasını öneren Senato üyeleri, Rahip Brunson kriziyle birlikte, F-35 teslimatının durdurulması kararını Senato’dan geçirdi. Bu kararın hemen ardından, ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin uluslararası kredi kuruluşlarından kredi almasını kısıtlayan kararı onayladı.

İÇİŞLERİ BAKANI VE ADALET BAKANI’NA YAPTIRIM

ABD tarafından Türkiye’ye yönelik ilk ciddi yaptırım ise Beyaz Saray’ın bugünkü açıklamasında duyuruldu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İçişleri ve Adalet Bakanı’na yaptırım uygulanacak” denildi. Yapılan açıklamada yaptırımların nedeni olarak ilgili bakanların Rahip Brunson’un tutukluluğunda önemli rol oynaması gösterildi. İki Türk bakanla ilgili olarak ABD, bütün ilişkilerini askıya alacağını duyurdu.

YAPTIRIMLARIN İÇERİĞİ 

ABD’nin gerçekleştirdiği yaptırımlar ile, iki Türk bakanın başta ABD olmak üzere, bazı ülkelere giriş ve çıkışları yasaklanacak. ABD içerisinde bulunan mal varlıklarına el konulacak. Hiçbir ABD vatandaşı, Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül ile ticari ya da parasal bir ilişki kuramayacak. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Soylu ve Gül’ün, ABD’de bulunan varlıklarından elde edilecek faiz gelirlerinin de dondurulduğu duyuruldu. Evrensel Magnitsky Yasası’na dayandırılan karar şu şekilde açıklandı:

“Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Bakanlığa bağlı kişilerin ciddi insan hakları suistimallerine liderlik ettikleri için, ABD yargı yetkisi kapsamındaki mülkü veya mülkiyeti ve bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu. Ayrıca ABD vatandaşlarıyla işlem yapmaları yasaklanmıştır”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: GECİKMEDEN KARŞILIK VERECEĞİZ

Öte yandan, ABD yaptırımlarına dair ilk resmi açıklama Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Kararı protesto ettiğini belirten Bakanlık, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İki Sayın Bakanımızı hedef alan sözkonusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin  özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur. ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir”