Uluslararası Af Örgütü, her 30 dakikada, bir sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti ve aşı erişimindeki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması çağrısı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü, Kamu Hizmetleri Enternasyonali (PSI) ve Dünya Küresel Sendikalar Birliği’nin yaptığı yeni incelemeye göre, koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde en az 17 bin sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
Açıklamada ölümlerin, tüm dünyada ön saflarda hizmet sağlayan milyonlarca sağlık çalışanının hızlı bir şekilde aşılanması için sivil toplum örgütlerinin acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptığı sürede yaşandığı vurgulandı.

“AŞI ERİŞİMİNDEKİ EŞİTSİZLİKLER ORTADAN KALDIRILMALI”

Örgütün Ekonomik ve Sosyal Adalet Birimi Direktörü Steve Cockburn konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Her 30 dakikada, bir sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesi hem bir trajedi hem de bir adaletsizliktir. Sağlık çalışanları tüm dünyada insanları Covid-19’a karşı güvende tutmak için kendi hayatlarını ortaya koydukları halde, birçoğu bugüne kadar yeterince korunmadı ve sonuçta bu yetersizliğin bedelini ödedi.
“Hükümetler her yerde, tüm sağlık çalışanlarının Covid-19’a karşı korunmasını sağlamak zorundadır. Sağlık çalışanları pandemi boyunca hayatlarını tehlikeye attı, artık hayat kurtarıcı aşılar için onlara öncelik vermenin zamanı geldi. Peru’daki bir sağlık çalışanının Birleşik Krallık’taki bir doktor kadar korunmasını sağlamak için aşı erişiminde yaşanan devasa küresel eşitsizlikleri ortadan kaldırmak üzere acilen adım atılmalıdır.”