Birleşmiş Milletler, Kuzey Afrika kıyılarında en az 55 mültecinin bir hafta içinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR), dün Libya açıklarında 80’den fazla kişiyi taşıyan bir mülteci teknesinin motoru patladığı için battığını duyurdu. Teknenin içinde 5’i çocuk olmak üzere 45 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Aynı anda İspanya’da yetkililer, Moritanya’dan ayrılan ve içinde 40 kişiyi taşıyan bir teknenin kaybolma ihbarından sonra Kanarya Adaları yakınlarında 10 mültecinin cansız bedeninin bulunduğunu açıkladı.

EN AZ 302 MÜLTECİ YOLDA HAYATINI HAYBETTİ

İki olay da UNHCR’nin verilerine göre bu yıl yolda hayatını kaybeden mülteci sayısını 302’ye çıkardı. Ancak bu kayıt dışı olaylar da göz önüne alındığında sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

LİBYA’DA 654 BİN MÜLTECİ VAR

İç savaşın sürdüğü Libya, Avrupa’ya ulaşmaya çalışan pek çok mülteci için temel yol olarak biliniyor. Libya’da şu anda 654 bin mülteci olduğu tahmin ediliyor. UNHCR, Libya’nın güvenli bir alternatif olmadığını belirterek ülkedeki mülteci ve sığınmacıların, insan hakları ihlalleri, çatışma riskiyle yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Libya’da yükselen gerilimin ardından pek çok mülteci Avrupa’ya ulaşmak için Kuzey batı Afrika ve İspanya’nın Kanarya Adaları gibi seçeneklere yöneldi.