Dünyanın en derin madeni olarak bilinen Güney Afrika’daki Mponeng altın madeninde 650 işçiden 164’ünün Covid-19 testi pozitif çıktı.

Güney Afrika’da bulunan ve dünyanın hala çalışan en derin madeni olarak bilinen Mponeng altın madeninde işçilere yapılan 650 koronavirüs testinden 164’ü pozitif çıkınca, madendeki tüm çalışmalar durduruldu.
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Madeni işleten AngloGold Ashanti, dünyanın üçünü büyük altın madeni şirketi. Şirket açıklamasında, testlerin 14 Mayıs’tan bu yana yapıldığını ve daha yapılması gerektiği belirtildi. Testi pozitif çıkan işçilerin çok büyük çoğunluğunda hiçbir semptom görülmemişti.

İŞÇİLER KARANTİNA ALTINA ALINDI

Güney Afrika hükümeti tüm madenlerdeki çalışmaların durmasını emrettikten sonra bir süreliğine duran çalışmalar, önlemlerin hafifletilmesiyle yeniden başlatılmıştı. Ancak henüz maden yarı kapasiteyle çalışıyordu. Tüm madende dezenfekte çalışmaları başlarken koronavirüs tespit edilen tüm işçiler karantinaya alındı.

MADEN 4 KİLOMETREDEN DAHA DERİNE İNİYOR

Mponeng altın madeninde, yerin 3.4 kilometre altına kadar altın çıkarma çalışması yapılıyor. Maden ise 4 kilometreden daha derine iniyor.