Afrika ülkesi Mali’nin başkenti Bamako çevresinde sabah saatlerinden bu yana yaşanan askeri hareketliliğin ardından, darbe girişimi olduğu iddiasında bulunuldu. Buna göre Cumhurbaşkanı İbrahim Boubakar Keita ve başbakan Boubou Cisse, Meclis Başkanı Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Daffe’yi tutuklandı.

Reuters’ın aktardığına göre, Batı Afrika ülkesi Mali’nin başkenti Bamako’ya yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Kali kentindeki askeri üs yakınlarında silah sesleri duyulduğu, ayrıca silah seslerinin Bamako’daki başbakanlık ofisinin yakınlarında da duyulduğu belirtildi.

KABİNE ÜYELERİ TUTUKLANDI

Ülkenin resmi televizyonu ORTM’nin Genel Müdürü Kalifa Naman da merkez ofislerinin boşaltıldığını duyurdu. Güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita da tutuklandı. Ayrıca Meclis Başkanı Moussa Timbine, Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe ve Dışişleri Bakanı Tieble Drame’nin de tutuklandığı gelen haberler arasında.

“BAZI HÜKÜMET ÇALIŞANLARI OFİSLERİNİ BOŞALTIYOR”

Associated Press haber ajansına konuşan yetkililerse an itibarıyla  kalkışmanın arkasında kimin olduğuna dair kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtirken başkentteki bazı hükümet çalışanlarının ofislerini boşaltmaya başladığı haberleri geliyor.

MAAŞ ANLAŞMAZLIĞI İDDİASI

Girişimin büyüklüğü henüz belli olmasa da Avrupalı bir diplomat Reuters’a yaptığı açıklamada “isyanın” ordudaki küçük bir grup tarafından “maaş anlaşmazlığı” sebebiyle yapılmış olabileceğini ifade etti. Bir Fransız askeri kaynağı da Mali’nin üst düzey ordu yetkilileri ve isyancılar arasında pazarlıkların yapıldığını söyledi.