Cumhurbaşkanı Buhari’nin bir tweetinin silinmesinin ardından, Nijerya’da Twitter kullanımı yasaklandı. Sivil toplum kuruluşları yasak kararına karşı bir açıklama yayınlayarak, “Kabul edilemez demokrasi-karşıtı bir uygulama” ifadelerini kullandı.

Nijerya’da, Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin bir tweetinin 4 Haziran’da silinmesinin ardından, ülkede genelinde Twitter yasaklandı. Yasağa bir dayanak sunulmazken, “sürekli olarak Nijerya’nın ticari varlığına zarar verecek faaliyetler için kullanım” açıklaması yayınlandı.

“KABUL EDİLEMEZ BİR UYGULAMA”

Yasağın ardından bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir kınama yayınlayarak, yasağın “Kabul edilemez demokrasi-karşıtı bir uygulama” olduğunu belirtti.

“TWEE ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Ayrıca, Adalet Bakanı’nın yasak olduğu halde Twitter kullanmaya devam edenlere karşı yasal işlem yapılacağı tehditlerine karşı, aktivistler “Tweet atmaya devam edeceğiz” kampanyası başlattı.

Buna ek olarak, hizmet sağlayıcılar aracılığıyla dijital sansürün yaygınlaşmasına karşı, Nijerya’da dijital haklar & hürriyetler aktivistleri VPN kullanımının yaygınlaşması için yoğun çaba sarf ediyorlar.