nürnberg-lgbti-haus-asylum
Almanya’da sadece LGBTİ sığınmacıların barınabileceği özel yurt açılıyor. Ölüm tehlikesi nedeniyle Almanya’ya gelen İranlı bir LGBTİ sığınmacının burada kaldığı yurtlarda da dışlanması ve alay edilmesi üzerine, çalışmalarına başlanan LGBTİ sığınmacılar yurdu Nürnberg’de tamamlandı.
Nürnberg’in Gostenhof semtinde açılan Almanya’nın ilk LGBTİ sığınmacı yurdu iki katlı bir binada hizmet verecek. Yurt çift kişilik beş oda ve ortak kullanılacak bir mutfağa sahip. LGBTİ’lere özel yurdun çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Nürnberg Fliederlich derneği Başkanı Michael Glas, yurda ilk misafirin gönderilmesini beklediklerini söyledi.
“Onlarca kişi başvurdu”
LGBTİ sığınmacılar sorunundan İranlı sığınmacının durumunu iletmesiyle haberdar olduklarını belirten Michael Glas, kendilerine şu ana kadar onlarca kişinin başvuruda bulunduğunu açıkladı. Normal sığınmacı yurtlarında bu kişilerin dışlandığını, alay edildiğini ve hatta şiddete maruz kaldıklarını vurgulayan Glas, dernek olarak bu nedenle harekete geçerek LGBTİ sığınmacılara özel bir yurt oluşturduklarını söyledi.
“Almanya’nın diğer kentlerinde de benzer yurtlar açılacak”
Spiegel Online’ın haberine göre, başkent Berlin’de de Mart ayı içerisinde gay ve lezbiyenler için özel bir yurdun hizmete girmesi bekleniyor. Frankfurt ve Münih de de benzer çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çeken Michael Glas, bu yönde talepler olduğunu belirtiyor. Tahminlere göre, sadece Nürnberg’de yüzlerce LGBTİ sığınmacı bulunuyor.
Nürnberg LGBTİ sığınmacılar yurduna kimin gönderileceğine belediyenin karar vereceği aktarılıyor. (dokuz8HABER/DHA/Zete)