9 Temmuz 2020, Perşembe

ABD Başkanlık Seçimi’nde Joe Biden ile Donald Trump Karşı Karşıya

Dikran DamarBütün yazıları
İstanbul Üniversitesi'nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı son sınıf öğrencisidir.

Uzun ve gergin bir önseçim süreci sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi için Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin adayları belli oldu. Cumhuriyetçi Parti’de ABD Başkanı Donald Trump’ın adaylığı kesin konumda iken, Demokrat Parti’nin iç seçim süreci Senatör Bernie Sanders ve eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında geçiyordu. Bernie Sanders’ın adaylıktan çekilmesi sonrasında, Joe Biden önseçimleri kazanmış oldu. Şimdi ise yarışın odağında kimin ABD Başkanı olacağı var. Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden mı? Yoksa Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile bir dönem daha devam mı edecek?

Joe Biden ve Donald Trump’ın arasında gerçekleşecek Başkanlık Seçimi için öngörüler ne yönde? Demokrat partiye yakınlığı ile bilinen CNN’in yaptığı ankette Joe Biden yüzde 53 oranında desteklenirken, ABD Başkanı Donald Trump’a olan destek yüzde 42 olarak gösteriliyor.

Economist’in düzenlediği ankette Joe Biden yüzde 48, NBC News ve Wall Street Journal’ın ortak yürüttüğü ankette yüzde 49 ve CNBC tarafından yapılan ankette ise yüzde 44 ile önde gözüküyor. Cumhuriyetçi Parti’ye ve özellikle ABD Başkanı Donald Trump’a yakın duran Fox News’un düzenlediği ankette de Joe Biden ile Donald Trump’ın yüzde 42 oy alarak berabere kaldıkları görülüyor.

ABD HALKININ, EKONOMİ, DIŞ İLİŞKİLER VE COVID-19 SÜRECİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ NELER?

Economist, Reuters, CNBC ve Politico’nun yürüttüğü anketlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi yönetimi başarılı karşılanıyor. Ekonomi üzerine yapılan ankette, Economist yüzde 53, Reuters yüzde 54, CNBC yüzde 52 ve Politico yüzde 49 oranında ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi politikalarının desteklendiği belirtiliyor. Öte yandan, Dış ilişkiler konusunda yapılan anketler tersi yönde.

Dış ilişkiler konusunda ABD Başkanı, Politico’nun yaptığı ankette yüzde 42, Reuters’ın anketinde yüzde 43 ve CNN tarafından yürütülen ankette sadece yüzde 42 oranında destek görüyor.

ABD Başkanı’nın COVID-19 pandemi sürecini yönetimine dair anket sonuçlarına göre, Economist’in yaptığı ankette yüzde 45, Reuters’ın anketinde yüzde 44 ve CNN kaynaklı ankette de yüzde 44 oranında destek görülürken, Fox News tarafından yapılan ankette yüzde 51 ve CNBC tarafından yapılan ankette yüzde 50 destek onayı ile diğer anket sonuçlarından ayrılıyor.

BIDEN’IN BAŞKAN YARDIMCISI TERCİHİ KİM OLACAK?

Joe Biden, Başkanlık kampanyasında ABD Başkan Yardımcısı görevine bir kadın aday koyacağını belirtmişti fakat hangi ismin bu pozisyona aday olacağını belirtmedi.

Olası adaylar arasında Georgia Eyaleti Temsilciler Meclisi eski azınlık hükumeti lideri Stacey Abrams ve 2020 Başkanlık yarışından çekilen Demokrat Parti adayları Elizabeth Warren, Amy Klobuchar ve Kamala Harris de bulunuyor. Bahsi geçen isimler olası adaylar olarak gösterilse de Joe Biden henüz resmi bir açıklama yapmış değil.

Öte yandan, Demokrat Parti’de ilerici kanadı temsil eden adaylardan Elizabeth Warren’ın yarıştan çekilmesinin ardından ne Joe Biden’a ne de Bernie Sanders’a desteğini açıklamamıştı ve parti içi yarışta Bernie Sanders’ın ilerici seçmenleri konsolide etmesini zorlaştırmıştı.

Elizabeth Warren’ın Bernie Sanders’ın yarıştan çekilmesinin ardından tarafsızlığını bozarak Joe Biden’a desteğini açıklaması ise olası Başkan Yardımcısı pozisyonuna gelebilmek için yapılan bir hamle ihtimalini akıllara getirdi.

BIDEN, BERNIE SANDERS’IN SEÇMEN KİTLESİNİ KAZANABİLECEK Mİ?

Bernie Sanders, adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından Joe Biden’a desteğini açıklamıştı. Yine de Joe Biden’ın Sanders seçmenini kazanmasına garanti gözüyle bakılmıyor.

Bernie Sanders’ın adaylık kampanyası boyunca kampanyanın üniversite ayağını üstlenmiş Young Democratic Socialists of America (Amerika’nın Genç Sosyalist Demokratları) Platformu, Twitter’daki resmi hesaplarından yaptıkları açıklamada Joe Biden’ı desteklemeyeceklerini duyurdular. Benzer bir açıklama da US Youth Climate Strike (Birleşik Devletler Genç İklim Grevi) Platformundan geldi.

Medya şirketi Morning Consult’ın yaptığı ankete göre, Sanders seçmeninin yüzde 53’ünün Joe Biden’ı desteklediği yönünde. Ankette dikkat çeken detay, 18-34 yaş aralığındaki Sanders seçmenlerinin Joe Biden’ı destekleme ihtimalinin düşerek yüzde 44’e inmesi. Öte yandan aynı ankete göre, Bernie Sanders seçmeninin ABD Başkanı Donald Trump konusundaki görüşleri Joe Biden’a kıyasla çok daha olumsuz.

3 Kasım 2020 tarihinde yapılması planlanan ABD Başkanlık seçimleri için iki rakip arasında zaman akmaya başlarken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki COVID-19 pandemi süreci ve artan işsizlik, ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci bir dönem daha pozisyonunu korumasını güçleştirecek gibi duruyor.

Son Haberler

Pakdemirli: Tarımsal destek ödemeleri başlıyor

Bekir Pakdemirli, "Yaklaşık 651 milyon liralık destek ödemeleri yarın 18.00'den sonra üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacak" diye konuştu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yaklaşık 651...

Hrant Dink davasında MİT görevlilerinin dinlenmesi talebi yine reddedildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan davanın duruşması ertelendi. Dink ile 2004 yılında İstanbul Valiliği'nde görüşen MİT görevlilerinin dinlenmesi talebi...

Kütahya’da okul bahçesinde göçük: 2 işçi toprak altında kaldı

Kütahya'daki bir okul bahçesinde yapılan drenaj kazısı sırasında göçük meydana geldi. Göçükte 2 işçinin toprak altında kaldığı aktarıldı. Kütahya'nın Ok Meydanı Mahallesi’ndeki Radar Caddesi üzerinde...

Güney Kore’de belediye başkanı için kayıp ihbarı

Güney Kore'de başkent Seul'un Belediye Başkanı Park Won-soon bir mesaj bırakarak ortadan kayboldu. Ailesi kayıp ilanı verdi. Yonhap ajansının haberine göre, Park'ın kızı, yerel saatle...

Çok Okunanlar

“Cinsel saldırı olayını kapatmaya çalıştılar ve faili kolladılar”

SOL Parti üyesi avukat İlayda Kocabaş, partide yetkili bir erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia etti. Sol Parti yönetimi...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Survivor’da elenen yarışmacı için Acun Ilıcalı’ya tepki

Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV8'de yayımlanan Survivor isimli programda yaşanan eleme nedeniyle sosyal medyada tepki oluştu. Bu sene oldukça uzun...

Fahrettin Koca: Vakalar düğün, nişan, cenaze töreni gibi etkinliklerle artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan vakaların kaynağının düğün, nişan ve cenaze gibi etkinlikler olduğunu açıkladı. Bilim Kurulu...

Eşi ve çocuğu yanındayken susturuculu silahla vurulan kişi öldü

İngiltere'den Türkiye'ye memlekete tatile gelen aileye piknik dönüşü susturucu takılmış silah veya silahlarla saldırı düzenlendi. 24 yaşındaki Hüseyin Eren,...

Gözden Kaçmasın