ABD Kongresinin Başkan Donald Trump’ı destekleyen aşırı sağcı kalabalık bir grup tarafından baskına uğraması, siyasilerin yanı sıra iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve sanatçılar gibi toplumdaki farklı kesimlerin tepkisine neden oldu. Trump’ın azledilmesi öne çıkan taleplerden birisi oldu.

Trump’ın seçim sonuçlarını sistematik yalanlar, gerçekliği olmayan iddialar öne sürerek reddetmesi ve Demokrat Partili Joe Biden’in seçim zaferini inkar etmesiyle başlayan süreç, dün Washington’da Trump ve aşırı sağcı taraftarları tarafından düzenlenen mitingin ABD Kongre binasının basılması ve işgal edilmesiyle sonuçlandı. Olaylar ABD tarihinde eşi benzeri olmayan görüntülerin dünyaya yayılmasına neden olurken, bir kadın hayatını kaybetti. Dünya medyasının da ilk gündemi haline gelen Kongre Baskını, önemli sonuçları da olacak şekilde önümüzdeki günlerin öne çıkan gündemi olacağa benziyor.
Kongre baskınına yönelik tepkiler Amerikan toplumunun çeşitli kesimleri tarafından yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. General Motors, Apple, JPMorgan Chase ve Johnson & Johnson gibi ABD merkezli büyük şirketlerin üst yöneticilerinden oluşan İş Dünyası Masası (The Business Roundtable) Kongreye yapılan baskını eleştirdi.
Yapılan açıklamada, kaosa son verilmesi istenerek, “Ülkenin başkentinde ortaya çıkan kaos, demokratik bir seçimin meşru sonuçlarını altüst etmeye yönelik hukuksuz çabaların sonucudur.” ifadelerine yer verildi.

CAIR’DEN KONGREYE TRUMP’I GÖREVDEN ALIN ÇAĞRISI

ABD’deki en büyük Müslüman hakları savunucusu kurum konumundaki Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) de yayınladığı açıklamada, Kongreye yapılan saldırının, Trump’ın 5 yıl önce seçim kampanyasında ortaya çıkardığı aşırı sağ hareketin doruk noktasını temsil ettiği değerlendirmesi yapıldı.
Açıklamada, silahlı Trump destekçilerinin “şiddet yanlısı isyancılar” olduğu kaydedilerek, “Kongreyi, başkentte yaşanan şiddet eylemlerinden kışkırtıcı Başkan Trump’ın sorumlu tutularak istifa etmesini veya görevden alınma ile karşı karşıya kalmasını talep etmeye çağırıyoruz.” ifadeleri paylaşıldı.

HOLLYWOOD YILDIZLARINDAN DA BASKINA TEPKİ

Hollywood dünyasından da James Gunn ve Mark Ruffalo gibi tanınmış birçok yönetmen ve aktör de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla ABD Kongresine yönelik baskıya tepki gösterdi ve Trump’ın azledilmesi çağrısında bulundu.
ABD Başkanı Trump’a destek için dün Beyaz Saray önünde düzenlenen mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki polis barikatlarını aşarak binaya zorla girmeyi başarmıştı.
Polisle göstericiler arasında çatışmalar sürerken Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması’nın onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarılmıştı.
ABD Başkanı Trump, daha sonra Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine “evlerinize dönün” çağırısında bulunmuştu.
Kongre binasında çıkan olaylarda yaralanan bir kadın hayatını kaybetmiş, birçok polis yaralanmıştı.