ABD Savunma Bakanı Esper Trump’a karşı çıktı: Desteklemiyorum

ABD’de polisin siyahi George Floyd’u katletmesinin yankıları ve protestolar sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın protestoculara yönelik tahrik eden sözleri ve orduyu alana çağıracağına yönelik sözlerini Savunma Bakanı Esper karşı çıktı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkede siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan ve neredeyse ABD’nin tamamına yayılan protestolara ilişkin Başkan Donald Trump’ın orduyu göreve çağıracağını duyuran açıklamasına karşı olduğunu söyledi.

Esper, “1807 Ayaklanma Yasası”nı desteklemediğini ifade ederek, ordunun protestolara müdahalesinin ‘son çare’ olması gerektiğini belirtti. Esper, ordunun protestolara müdahale etmesinin ‘son çare’ olması gerektiğini ifade ederek, “Şu anda bu durumda değiliz ve Ayaklanma Yasası’nı devreye sokmayı desteklemiyorum” dedi. Esperin, bu ifadelerinin ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına ters düşmesi dikkat çekti.

ESPER, TRUMP’IN KİLİSEYE GİDECEĞİNDEN HABERSİZMİŞ

Esper ayrıca dün Trump’ın Beyaz Saray önündeki göstericilere biber gazı sıktırıp yakındaki kiliseye yürüyerek gidip İncil’le poz vermesinden önceden haberi olmadığını söyledi. Esper, Trump’a eşlik ettiğini ancak kiliseye gideceklerini bilmediğini vurguladı.

TRUMP’TAN ORDUYU SOKAĞA ÇIKARMA MESAJI

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, “Eğer bir şehir ya da eyalet vatandaşların canını ve malını koruyacak önlemleri almazsa oraya orduyu gönderecek ve onlar için sorunu hızla çözeceğim” demişti.

BEYAZ SARAY’DAN ESPER’E CEVAP

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in bugün ordunun protestoları bastırmak için görevlendirilmesine karşı çıktığını söylemesinin ardından Beyaz Saray, bu konuda yetkinin yalnızca ABD Başkanı Donald Trump’ta olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Kayleigh McEnany “Başkaldırı Yasası’nı uygulamaya geçirmek yalnızca başkanın yetkisindedir” dedi.