ABD ​Seçiciler Kurulu, Demokrat aday Joe Biden’ı ABD’nin 46. başkanı olarak resmen onayladı.

ABD’deki 50 eyalette, Seçiciler Kurulu’nu oluşturan 538 delege, dün 3 Kasım tarihinde yapılan seçimlerin ardından ülkenin başkan ve başkan yardımcısını resmi olarak seçmek üzere toplandı.
Eyaletlerin yaptığı oylama sonrasında 2. aşama olarak öne çıkan Seçiciler Kurulu seçimlerine; delegeler, başkan ve başkan yardımcısı için oylarını kullandı.
Sputnik Türkiye’nin aktardığı habere göre, oylamada, Seçiciler Kurulu’nda 306 delegesi bulunan Joe Biden’ın başkanlığı resmi olarak tescil edildi.

BİDEN: “YENİ BİR SAYFA AÇMA ZAMANI GELDİ”

Biden, başkanlığın onaylanmasının ardından Wilmington’da yaptığı açıklamada, “Tarih boyunca yaptığımız gibi yeni bir sayfa açma, birleşme, iyileşme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.
Kendisine oy veren vermeyen bütün Amerikalıların başkanı olacağı sözünü veren Biden, Amerikan demokrasisinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırılarına rağmen ayakta olduğunu belirtti.
Biden, “ABD’de siyasiler kontrolü ele almaz, halk onlara yetki verir” diye konuştu.
ABD halkına birlik ve dayanışma çağrısını yineleyen Biden, önlerinde, koronavirüs (Covid-19) salgınını kontrol altına almak ve ekonomik yardım sağlamak gibi acil görevleri olduğunu söyledi.
Seçiciler Kurulu oylama sonuçları, eyalet valilerince onaylanarak başkent Washington’a gönderilecek.
Söz konusu sonuçlar, 6 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında yapılan bir Kongre oturumunda, tekrar onaylanmak üzere alınacak.