Kaliforniya’nın San Bernardino kentinde polisin “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen siyah bir vatandaş, polis tarafından vurularak öldürüldü.

ABD’de yaşanan üçüncü George Floyd vakasının görüntüleri ülke genelinde infial yarattı.
Kaliforniya eyaletinin San Bernardino kentinde bir içki dükkânının önünde, polis, yerel saatle 11.30 civarlarında bir kişinin “rahatsızlık verdiği” ihbarını aldı.
DHA’nın aktardığı habere göre, olay yerine gelen San Bernardino polisi, siyah bir kişinin otopark alanında arabaların üstüne atladığını ve çevreye rahatsızlık verdiğini tespit etti. İsmi açıklanmayan kişiyle bir süre boğuşan polis, şüpheliyi vurarak öldürdü.

PROTESTOLAR BAŞLADI

San Bernardino polisi, silahlı olduğu iddia edilen siyah kişinin polisin “dur” emrine uymadığı ve polisle boğuşmaya başladığını, daha sonra kaçarken polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı.
Çavuş John Echevarria, “O yerin otoparkında araçların üzerine atlayan bir adam vardı. Şüpheli verilen emirleri yerine getirmeyi reddetti” ifadelerini kullandı. San Bernardino polisi, olayın kamera görüntülerini yayınladı. Olayın görüntülerinin yayınlanmasının ardından bölgede protestolar başladı.