ABD’de polis tarafından vurularak felç kalan Jacob Blake için yapılan protestoların 3. gününde vurulan 2 kişi yaşamını yitirdi. Blake’in kız kardeşi de, “Üzgün değilim, öfkeliyim” açıklamasında bulundu.

ABD’nin Winconsin eyaletine bağlı Kenosha kentinde geçen Pazar günü polisin sırtından 7 kere vurduğu ve belden aşağısının felçli kaldığı 29 yaşındaki siyahi Jacob Blake için protestolar sürüyor.

“ÜZGÜN DEĞİLİM, ÖFKELİYİM”

Medyascope’un aktardığı habere göre, Blake’in kız kardeşi, ağabeyinin vurulmasına ilişkin, “Üzgün değilim, öfkeliyim. Acımanızı istemiyorum. Değişim istiyorum” ifadelerini kullandı.

PROTESTOLARDA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan Kenosha kentinde siyahi Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasına yönelik protestolar devam ediyor.
BirGün’ün aktardığı habere göre, Vali Tony Evers’in protestoların eyalet geneline yayılması nedeniyle acil durum ilan etmesi ve sokağa çıkma yasağının uzatılmasına karşın “Jacob Blake için adalet” çağrısında bulunan protestocular sokakları doldurdu.
Kenosha mahkeme binası önünde toplanan protestocuları dağıtmak isteyen polis, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullandı, kalabalığın dağılmaması üzerine polisin silahlı araçları göstericilerin üzerine sürdüğü görüldü. Protestolar sırasında 2 kişi vurularak yaşamını yitirdi.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Wisconsin eyaletinde polisin arkadan vurduğu siyahı Jacob Blake’in ağır yaralaması bölgede tepkilere neden olmuştu. Yüzlerce kişi sokağa dökülmüş, olayların ardından Kenosha’da gece sokağa çıkma yasağının ilan edilmişti.
Sosyal medyada yer alan bir videoda, polisin, arabasının kapısını açarak içeri girmeye çalışan Blake’i kıyafetinden çekerek engellemeye çalıştığı ve sonrasında arkasından defalarca ateş ettiği görülmüştü.
Blake’in arabaya binmeye çalışırken polis tarafından vurulduğu sırada üç çocuğunun da arabada bulunduğu belirtilmişti. Polis ise “aile içi bir olay” ihbarı üzerine olay yerine gittiği açıklaması yapmıştı.