ABD’de ölüm sayısı yarım milyonu geçti: Bayraklar yarıya indi

ABD Başkanı Joe Biden, göreve başlama törenlerinin bitmesinin ardından geldiği Beyaz Saray'da Oval Ofis'e girerek Donald Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnamelerini imzaladı. ( EPA/Doug Mills/POOL - Anadolu Ajansı )

ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 500 bini geçti. ABD’de toplam 28 milyondan fazla vaka görülmesinin ardından Beyaz Saray’da saygı duruşu yapıldı, bayraklar bir hafta süreyle yarıya indirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, mum yakma töreni ve saygı duruşunun ardından ABD’nin pandemi konusunda bir dönüm noktasında olduğunu ve durumun ciddiyetini anlattığı bir konuşma yaptı. “Millet olarak bu kadar acımasız bir kaderi kabul edemeyiz. Bu salgınla uzun süredir mücadele ederken üzüntüye karşı direnmeliyiz” diyen Biden’ın talimatıyla ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi.

SAVAŞLARDAN FAZLA KAYIP

Joe Biden, koronavirüm nedeniyle yaşamını yitirenlerin 1. ve 2. dünya savaşları ile Vietnam Savaşı’nda yaşamını yitirenlerin toplamından fazla olduğuna dikkat çekti. Pandeminin en yoğun etkilediği ülke olan ABD’de, kendisinden sonra gelen Hindistan ve Brezilya’nın iki katından fazla vaka görülüyor. Ülkede can kaybı sayısı önceki aya göre azalmış olsa da, günde ortalama bin 500 ila 2 bin 500 arasında kişi Kovit-19 nedeniyle hayatını kaybediyor.