ABD’de protestolar kontrol edilemiyor: 16 eyalette sokağa çıkma yasağı

ABD’de Minneapolis kentinde bir siyah olan George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler ülke geneline yayıldı. Protestoların ülke geneline yayılması ile birçok eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar beşinci gününde de devam ediyor. ABD’nin New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere diğer kentlerinde protesto gösterileri sürdü. Minneapolis gibi olayların arttığı Los Angeles, Detroit ve Philadelphia’da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplam 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP: “BÜYÜK BİR TRAJEDİYDİ, ASLA OLMAMALIYDI”

ABD Başkanı Donald Trump ise, “George Floyd’un Minnesota sokaklarında ölümü, büyük bir trajediydi. Bu asla olmamalıydı. Bu olay, tüm Amerikalıları korku, öfke ve yasa boğdu.” dedi.

POLİS VE GİZLİ SERVİS MÜDAHALE EDİYOR

ABD’nin başkenti Washington DC’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesine tepki olarak Beyaz Saray önünde düzenlenen protestolara müdahale eden güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Polisin biber gazı kullanarak müdahale ettiği göstericilere gizli servis elemanları da müdahale ediyor.

EYALET BİNASININ CAMLARI KIRILDI

ABD’de Minneapolis kentinde bir siyah olan George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler büyüyerek devam ediyor. Ohio’da bir grup gösterici eyalet binasının camlarını kırdı.