Dünyada koronavirüs salgınında en fazla vaka ve ölü sayısına sahip olan ABD’de, Teksas eyaletindeki bir mahkeme davaları internet üzerinden görmeye başladı.

Teksas’ın Collin İlçesinde bulunan Bölge Mahkemesi’nde ilk jüri duruşması gerçekleştirildi. Mahkeme ilçedeki bir sigorta davasında jüri üyelerini dinledi ve bu kayıt, YouTube üzerinden yayınlandı. ABD tarihinde koronavirus salgını nedeniyle internet üzerinden yapılan ilk jüri davası olarak kayıtlara geçti. ABD Eyalet Mahkemeleri Ulusal Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre başkent Washington ve 39 eyalette sanal mahkemeler kurulacak.

ONLİNE İLK DURUŞMA SİGORTA DAVASI HAKKINDA OLDU

Mahkeme ilçedeki bir sigorta davasında Zoom aracılığıyla jüri üyelerini dinledi ve bu kayıt, YouTube üzerinden yayınlandı. Bazı kişiler zaman zaman bağlantı sorunu yaşasa da 26 jüri üyesiyle tarihe geçecek bir telekonferans davasının gerçekleştiği ifade edildi.

İKİ JÜRİ ÜYESİ UYGULAMAYI AÇMAKTA SORUN YAŞADI

Aslında 28 jüri üyesinin katılmasının planlandığı, ancak 2 jüri üyesinin uygulamayı açmada sorun yaşadığı da belirtildi. Yargıç Emily Miskel, Zoom’la yapılan duruşmada avukatların işini kolaylaştırmak için jüri üyelerini iki gruba ayırdı. Avukatlar, 13 jüri üyesine ilk turda, diğer 13 kişilik gruba da ikinci turda seslendi. Duruşma iki yargıç tarafından takip edildi. ABD, bu deneyimini artık bir sürece çevirecek. Yani 39 eyalete sanal mahkemeler kurulacak. Bu sayede insanlar temas haline geçmeden ve kalabalık ortamlarda bulunmadan işlerini halledecek.