ABD’de seçimleri kaybeden ancak sonuçları kabullenmeyen Trump’ın taraftarları Başkent Washington’da düzenledikleri gösterinin ardından Kongre binasına girdi. Kongre binasında yaşananların görüntüleri sosyal medyadan tüm dünyaya yayılıyor.

ABD’nin başkenti Washington’da, ‘Seçiciler Kurulu’ oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Trump taraftarları Kongre binasına yakın noktada protesto düzenlemeye başladı. Trump’ın da kürsüden “Asla teslim olmayacağım” diyerek seçim sonuçlarını tanımadığını duyurduğu miting sırasında göstericilerden bir grup bir süre sonra Kongre binasına girmeye çalıştı. Polis barikatını aşan Trump destekçilerinin bir bölümü polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi.

KONGRE BİNASI İŞGAL EDİLDİ

Trump destekçisi bir grubun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesiyle birlikte polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Cumhuriyetçi Parti’ye yakın yayın kuruluşu Fox News, Kongre’de çıkan olaylarda bir kişinin vurulduğunu bildirdi. Kanal, vurulan kişinin Kapitol Binası’ndan hasteneye götürüldüğünü duyurdu.

MİKE PENCE, GÜVENLİK NEDENİYLE BİNADAN ÇIKARILDI

Öte yandan Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, yaşananlar nedeniyle oturuma ara verdi. “Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence ise güvenlik gerekçesiyle binadan çıkarıldı.

BAŞKENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Öte yandan “Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldığı öğrenildi. Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. Kongre binası kapatıldı.
Gösteriler nedeniyle yerel saatle 18.00’den sonra başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

ABD Başkan Donald Trump destekçilerine “Polise destek olmaları, barışçıl kalın” çağrısında bulundu.

PENNSYLVANİA VALİSİ WOLF: BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Pennsylvania eyalet Valisi Tom Wolf, Kongre’nin seçim sonuçlarını tanımayan Trump yanlıları tarafından basılmasını ve işgal edilmek istenmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.
Twitter hesabından paylaşımda bulunan Wolf, “Bugün gördüğümüz şey demokrasi değil. Bir darbe girişimidir. Özgürce seçim yaptık. Sonuçlar açıktı. Başkan Trump’tan Pennsylvania eyalet temsilcilerine tüm Cumhuriyetçiler yanlış bilgi yaymayı bırakmalı ve daha fazla şiddet olmadan doğruyu söylemelidir” dedi.