ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimlerde Joe Biden’in zaferiyle sonuçlanan Pennsylvania eyaletindeki oylara yapılan itirazı Senato reddetti.

Amerika’da 3 Kasım’da yapılan seçimlerde eyaletlerin Seçiciler Kurulu üyelerinin oylarının sayıldığı Kongre’nin iki kanadının ortak oturumunda Pennsylvania’dan gelen sonuçlara bazı Cumhuriyetçiler tarafından itiraz edilmişti. İtiraz hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’dan en az bir üyenin desteğini alması nedeniyle geçerli sayılmıştı.
Bunun üzerine Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ortak oturuma ara verildi ve her iki kanatta itirazın tartışmak üzere en az iki saat sürecek ayrı oturumlar başladı.
Senato’daki itiraz oturumunda hiçbir senatörün söz almaması üzerine doğrudan oylamaya geçildi ve itiraz 7’ye karşı 92 oyla reddedildi.
Bu arada Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, eyaletlerden gelen sonuçlara bugün başka bir itirazın olmasını beklemediğini söyledi.
Pennsylvania’dan önce de Arizona için itiraz mekanizması her iki kanattan en az bir üyenin desteğini alması üzerine devreye sokulmuştu. İtiraz, oturumların ardından yapılan oylamada reddedilmişti.