Joe Biden yönetimi dış politikada ilk sınavı olarak görülen Kaşıkçı cinayetinde sınıfta kaldı. Cinayetin sorumlusu olarak gösterilen Suudi Prens Muhammed bin Selman’a yaptırım uygulanmaması büyük tepki çekti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) tarafından 2018 yılında hazırlanan, ancak Trump iktidarının açıklamadığı “Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporu” yayımlandı. Başta CIA olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu açık biçimde dile getirildi. Raporun kamuoyuna açıklanmasının ardından ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlıkları, aralarında üst düzey isimlerin de bulunduğu 76 Suudi Arabistanlı yetkiliye karşı, cinayete karıştıkları gerekçesiyle vize kısıtlaması getirdi. Ancak Muhammed bin Selman’a ise doğrudan bir yaptırım uygulanmadı.

CNN: TRUMP GİBİ YÖNETİYOR

Ülkenin önde gelen yayın kuruluşlarından olan ve Joe Biden’a açık desteği ile bilinen CNN, “Biden, üst düzey Suudi isimleri cezalandıracağına dair söz vermiş olmasına rağmen Veliaht Prense ceza vermedi” başlığını kullandı. CNN, Başkan Biden’ın seçim kampanyası sürecinde verdiği sözü hatırlatarak, Biden’ın kararını “Muhammed bin Selman’ı cezalandırmaktan geri durmak konusunda Trump yönetiminin verdiği karara benziyor” diye değerlendirdi.

“FAİL PRENS CEZALANDIRILMALI”

Kaşıkçı’nın da yazar olarak görev aldığı Washington Post gazetesi ise “yayın kurulu” imzasıyla bir değerlendirme yayınladı ve “Muhammed bin Selman, cinayetin faili, Biden ona geçit vermemeli” dedi. Yazıda Biden’dan kararını değiştirmesi istendi. New York Times ise “İlişkilerin zarar görmesi korkusuyla, Kaşıkçı cinayeti konusunda Biden, Suud Veliaht Prensini cezalandırmayacak” diye yazdı. New York Times, “Biden yönetimin bu kararı, insan hakları savunucularını ve Trump yönetimi döneminde Muhammed bin Selman’dan hesap sorulmadığı için şikayetlenen Demokrat Parti’yi hayal kırıklığına uğratacak” yorumu yapıldı.

SÜRGÜNDEKİ SUUDİLER “DEĞERLİ” BULDU

Öte yandan sürgündeki Suudi Arabistanlılar, Cemal Kaşıkçı raporunu “değerli” bulduklarını ve olumlu karşıladıklarını duyurdu. Sürgündeki aktivistlerden oluşan Ulusal Meclis Partisi (NAAS) tarafından yapılan açıklamada, cinayetin faillerine karşı harekete geçilmesi istendi, ancak “Suudi Arabistan halkının çıkarlarını etkileyebilecek veya tehlikeye atabilecek her türlü yaptırıma karşı olunduğu” dile getirildi.

SUUDİ ARABİSTAN REDDETTİ

Raporun muhatabı olan Suudi Arabistan ise Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bir açıklama yaptı. ABD’nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini dile getiren Suudi Arabistan, “Suudi Arabistan yönetimine yönelik hakaret içerikli asılsız sonuçların yer aldığı söz konusu raporun hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığın ve Suudi Arabistan hükümeti tarafından kesin bir dille reddedildiğini” duyurdu. Yapılan açıklamada cinayetin, “çalıştıkları kurumun kendilerine sağladığı yetkileri aştıkları gibi tüm sistemi de aşan bir grup tarafından işlendiği” iddia edildi.