Seçimi kaybetmesine karşın Beyaz Saray’ı terk edişi tartışmalı olan Donald Trump, hakkındaki azil süreçlerine rağmen hala popülerliğini koruyor. Güncel bir ankete göre, Donald Trump Cumhuriyetçi seçmenin 2024 başkanlık seçimleri için ilk tercihi olmayı sürdürüyor.

ABD’de etkili siyasi analiz sitesi Politico ile Morning Consult firmasının ortaklaşa yaptığı güncel bir anket, 6 Ocak’taki Kongre baskınının Cumhuriyetçi seçmenin Donald Trump’a yaklaşımını değiştirmediğini gösterdi. Ankete katılanların yüzde 59’u Trump’ın Cumhuriyetçi Parti içinde ve partinin geleceğinde ana bir rol oynamasını istediklerini söyledi. Aynı ankette Cumhuriyetçilerin yüzde 81’i Trump’la ilgili olumlu görüş beyan ederken, bu oran 6 Ocak’tan hemen ardından yapılan anketlerde daha düşüktü.

“DAHA YENİ BAŞLIYOR” DEMİŞTİ

Ankette muhtemel Cumhuriyetçi başkan aday adayları da soruldu, ancak Trump’ın en yakın rakibi olan Mike Pence’e destek oranı sadece yüzde 12 oldu. Donald Trump, Senatodaki azil sürecinde aklanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada siyasi hayatına devam edebileceği mesajını vermiş ve “hareketimiz daha yeni başlıyor” ifadesini kullanmıştı.