George Floyd için başlatılan eylemlerde gözaltı sayısı 10 bini geçti

ABD’de siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 10 bini geçti.

ABD Minneapolis’te siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 10 bini geçti.  Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesiyle birçok kentte protestolar başlamış, göstericilere karşı sert bir tutum takınan Trump, bazı bölgelere asker konuşlandırılmasına karar vermişti.

GÖZALTINA ALINANLARIN DÖRTTE BİRİ LOS ANGELES’TAN

AA’nın haberine göre, bu kişilerin yaklaşık dörtte birinin Los Angeles’ta gözaltına alındığı, Los Angeles’ın ardından en fazla gözaltıların New York, Dallas ve Philadelphia’da yapıldığı belirtildi. Gözaltına alınanların büyük bölümünü, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin ve ‘dağılma‘ emrine uymayanların oluşturduğu, yüzlercesinin de soygun ve yağmalamayla suçlandığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar beşinci gününde de devam ediyor. ABD’nin New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere diğer kentlerinde protesto gösterileri sürdü. Minneapolis gibi olayların arttığı Los Angeles, Detroit ve Philadelphia’da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplam 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.