ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, göreve başladığı ilk gün, salgınla mücadele kapsamında Amerikan halkından 100 gün maske takmalarını talep edeceğini belirtti.

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Donald Trump yönetiminin koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ekibinde yer alan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’den ekibine katılmasını istedi.
Biden, CNN televizyonuna verdiği mülakatta Joe Biden, “Dr Fauci’den aynı görevinde kalmasını, baş danışmanım olmasını ve Covid ekibime katılmasını istedim” ifadelerini kullandı.
AA’nın aktardığı habere göre, Trump’ın tavsiyelerine zaman zaman karşı çıktığı ve eleştirdiği Dr. Fauci, salgın boyunca ABD kamuoyunda ilgi odağı haline geldi. “Kahraman” olarak görülen ve görüşlerine sık sık başvurulan Fauci, Trump destekçileri arasında ise tepki topladı.

100 GÜN MASKE TAKMA TALEBİ

Öte yandan Biden, göreve başladığı ilk gün salgınla mücadele kapsamında Amerikan halkından 100 gün maske takmalarını isteyeceğini ifade etti.
Biden, “Sadece 100 gün maske, sonsuza kadar değil sadece 100 gün ve böylece vakalarda büyük ölçüde azalma olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Dr. Fauci güvenli dediği takdirde aşı olacağını belirten Biden, güvenli olduğunu göstermek için ise kamuoyunun önünde aşı yaptıracağını söyledi.