George Floyd’un boğularak öldürülmesi ile gündeme gelen Minneapolis polis teşkilatı, kentin belediye meclisinin aldığı karar gereği dağıtılacak.

Minneapolis polis teşkilatı, George Floyd’un ölümünden sonra yaşanan protestoların ardından dağıtılacak.

VETO EDİLEMEZ ÇOĞUNLUKLA KARAR ALINDI

ABD’nin Minneapolis kentinde bir polisin George Floyd‘u boğarak öldürmesi sonrası tüm dünyada ve ABD genelindeki protestolar, polis teşkilatının sorgulanmasına neden olmuştu. Minneapolis Belediye Meclisi, aldığı kararla kentteki polis teşkilatını dağıtarak yeni bir güvenlik sistemi kurmak istiyor. Alınan karar, belediye başkanı tarafından veto edilemez çoğunlukta üyenin desteğini aldı.

HALK BAŞKANI KOVMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde kentteki gösterilere katılarak eylemcilere desteğini açıklayan Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, mecliste alınan karara karşı çıktığı için gösterilerden kovulmuştu. Karar, veto edilemez çoğunluğa eriştiği için Frey’in itirazı kararın çıkmasına engel olamayacak.

“DENETLENEBİLİR BİR GÜVENLİK SİSTEMİ GETİRECEĞİZ”

Minneapolis Belediye Meclisi Başkanı Lisa Bender’ın çoğunluk oyu adına okuduğu yazılı açıklamada, “Minneapolis’te ve ABD geneli şehirlerdeki mevcut polis teşkilatı sistemi, şehirlerimizi güvenli hale getirme, topluma güven vermede başarısız. Bütün reform çabalarımız başarısız oldu” ifadelerine yer verildi. Bender, toplumsal denetime açık, toplumla ilişkileri daha güçlü, şeffaf bir yeni kent güvenliği sistemi kurmayı istediklerini kaydetti.
EYALET YÖNETİMİ DE SICAK BAKIYOR
Amerika Bülteni‘nde yer alan habere göre, Minnesota eyalet yönetimi de geçen hafta içinde, Minneapolis polis teşkilatında ‘sivil hakları soruşturması’ başlatmıştı. Eyalet Valisi Tim Walz, ‘’eyaletteki polis teşkilatlarında, kökleri kuşaklarca geriye giden sistemli ırkçılığı artık söküp atacakları’’ vaadinde bulunmuştu.