ABD’de New York Times gazetesi, salgında yaşamını yitirenlerin isimlerini birinci sayfaya basarak, “Onlar sadece listedeki isimler değil. Onlar biziz” dedi.

Koronavirüs kaynaklı can kaybının ve vaka sayısının en fazla ülke olduğu ABD’de New York Times gazetesi, yaşamını yitirenlerin anısına özel bir sayfa yayımladı. 24 Mayıs tarihli ilk sayfanın tamamında, hayatını kaybeden bin kişinin isimlerine yer verildi. Bu isimlerin yanında kişilerin hayalleri ve hayatlarına dair kısa bilgiler de yer aldı. Salgında yaşamını yitiren diğer isimler de arka sayfalarda yer buldu.

“ONLAR SADECE LİSTEDEKİ İSİMLER DEĞİL. ONLAR BİZİZ”

Haberi yapan editörlerden Simone Landon, haftalar boyunca ülke çapındaki bütün gazeteleri tarayarak ölüm ilanlarına baktıklarını söyledi. Landon, “Her insan özel ve eşsiz bir bireydi. Onları hatırlamak için yaptık” dedi. Ulusal haberler editörü Marc Lacey ise, “Ben insanların 100 yıl sonra baktıklarında şu an neler yaşadığımızı görmelerini sağlamak için bir şeyler yapmak istedim” ifadelerini kullandı.

“DÖNÜM NOKTASININ YAKLAŞMAKTA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Ancak Landon, kendisi ve meslektaşlarının, insanların genel olarak her gün vaka sayıları gibi sayıların açıklanıyor olmasından yorgun olduklarının farkında olduklarını belirtti ve “Dönüm noktasının yaklaşmakta olduğunu biliyoruz. Sayıları hesaba katarak bunun başka bir yolu olduğunu denememiz gerektiğini biliyorduk. Hayatını kaybeden bu insanlarda ilgili çok fazla bir şey söyleyemeyiz, yaşadıkları hayatların ülkemiz adına ne anlam ifade ettiğini belirtebilirdik.” dedi.  Yayımlanmaya başladığı 1851 yılından beri New York Times, yıllar sonra ilk kez haberinde modern anlamda başlık kullanmadı.