ABD Başkanı Donald Trump’ın rakibi Joe Biden’a kaybettiği seçimlerin ardından Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer’dan sonuçları tersine çevirecek oylar bulmasını istediği ortaya çıktı.

ABD’de yapılan son seçimleri kaybeden Donald Trump’ın Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer’ı arayarak seçimi lehine çevirecek oylar bulmasını istediği ortaya çıktı.

KABUL ETMEYİNCE AZARLADI

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post’un ele geçirdiği ses kaydı, ABD lideri Donald Trump ile Cumhuriyetçi Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger arasında cumartesi günü geçen bir telefon görüşmesine ait. Bir saatlik sıradışı ses kaydının bir bölümde Trump, Georgia’da seçimi kazandığını söylemediği için Raffensperger’i azarlıyor.
Kayıtlarda Trump, “Georgia halkı öfkeli, ülkedeki insanlar öfkeli. Biliyorsun, bunu söylemekte bir yanlış yok, tekrar hesapladınız” diyor. Raffensperger ise yanıtında, “Sayın Başkan, sizin zorluğunuz sahip olduğunu verilerin yanlış olması” ifadesini kullanıyor. Konuşmanın bir başka bölümünde Trump, “Bak. Yapmak istediğim şey bu. 11 bin 780 oy bulmak istiyorum. Çünkü eyaleti kazandık” diyor. Bir noktada da “Hatasız bir seçim istemen gerekiyor. Sen bir Cumhuriyetçi’sin” diyen Trump’a Raffensperger şöyle yanıt veriyor: “Hatasız bir seçim yaptığımıza inanıyoruz.” Akabinde Trump, “Hayır, yapmadınız. Yüz binlerce oy kaçırdınız” diye karşılık veriyor.