ABD’nin Teksas eyaleti günlerdir dondurucu soğuk ve elektrik kesintileriyle mücadele ediyor. “Yalnızca güçlüler hayatta kalacak” diyen bir belediye başkanı tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kaldı. Teksas’ta yaşayan akademisyen Çağrı Mert Bakırcı, “İnsanlar soğuktan donarak ölüyor ve bir grup kodaman, daha çok para kazanana kadar jeneratörleri devreye sokmamayı tercih ediyorlar!” bilgisini verdi.

ABD’de çok sayıda kişi kar, buz, yağmur ve dondurucu soğuklar nedeniyle yaşamını yitirirken, Teksas’ta milyonlarca kişiye hâlâ elektrik verilemiyor. Eyalette bulunan Colorado City’nin Belediye Başkanı Tim Boyd, günlerdir süren elektrik kesintisi nedeniyle kendine alternatif ısınma yolları arayan ve duruma tepki gösteren insanları eleştirmek için Facebook hesabında bir paylaşım yaptı ve “Batın ya da yüzün. Size kalmış. Bu şehir ve bu ülke size hiçbir şey borçlu değil. Zorlu zamanlarda halkı desteklemek yerel hükümetin görevi değil. Yardım dilenen insanlardan bıktım ve yoruldum” dedi. Yaşananların sorumlusu olarak “sosyalist hükümet”i sorumlu tutan Boyd, halka “Birinin gelip sizi kurtarmasını beklemeyin. Yalnızca güçlüler hayatta kalacak” dedi. Boyd, kısa süre sonra bu paylaşımı sildi ve özür diledi, ardından da istifa etmek zorunda kaldı.

“İNSANLAR DONARAK ÖLÜYOR; JENERATÖRLER AÇILMIYOR”

Teksas’ta yaşayan Evrim Ağacı kurucusu, akademisyen Çağrı Mert Bakırcı, twitter hesabından yaşananları çarpıcı bir dile anlattı. Aşırı soğuklarda yaşanan elektrik krizinin büyük ölçüde enerji kaynakları ile ilgili olduğunu belirten Bakırcı, son durumu şöyle özetledi: “Şimdilik daha dengeli ve kısmen öngörülebilir kesintilere geçildi gibi, olayı biraz daha kontrol altına almışlar gibi duruyor. 1.5 saat civarı elektrik alıyoruz, sonra 30-45 dakika karanlıktayız/internetsiziz. Sular halen kesik ve donuk.”. Teksas’ta “enerjinin ERCOT isimli bir tekelin elinde olduğunu ve tüm eyaletin elektriğinin yüzde 90’ına hükmettiklerini” aktaran Bakırcı, “İnsanlar soğuktan donarak ölüyor ve bir grup kodaman, daha çok para kazanana kadar jeneratörleri devreye sokmamayı tercih ediyorlar!” diye yazdı. Bakırcı, krizin ilk günlerinde evlerin içinin 4-5 dereceye düştüğünü ve insanların donmamak için gaz ile çalışan fırın gibi aletleri açtığını yazmıştı.

ODUN SOBALARI YAKMAYA BAŞLADILAR

NTV Washington Temsilcisi, gazeteci Hüseyin Günay ise, bugün attığı tweet ile “Teksas dondu, bina içindeki pervane bile buz tutmuş, 4 milyon insana 3 gündür elektrik verilemiyor. Odun sobaları yakmaya başladılar” bilgisini verdi.