ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin kapatılmasını önleyecek ve Covid-19 destek paketi görüşmeleri için daha fazla süre sağlayacak tasarıyı onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin finansman yetersizliği nedeniyle faaliyetlerine ara vermesini önleyecek bir haftalık geçici bütçe tasarısına onay verdi. Trump, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçen tasarıyı Amerikan federal hükümetine 18 Aralık’a kadar finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısını onayladığını duyurdu. Böylelikle federal hükümetin kapanması geciktirilmiş oldu.
Kapsamlı bütçe tasarısı ile koronavirüs destek paketi görüşmelerinde anlaşmaya varılmasına zaman sağlayacak geçici bütçe, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde 67’ye karşı 343 oyla, Cuma günü de Senatoda oy birliğiyle kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi, ülkede 2020 mali yılının 30 Eylül’de sona ermesi nedeniyle federal hükümete 11 Aralık’a kadar kaynak aktarılmasını sağlayan ilk geçici bütçe tasarısını 22 Eylül’de onaylamıştı. Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin genel bütçe tasarısı ile Covid-19 destek paketine ilişkin devam eden görüşmelerde bir anlaşma sağlayamaması nedeniyle hükümetin kapanmasının önüne geçilmesi için bir haftalık geçici bütçe tasarısına ihtiyaç duyulmuştu.

“FEDERAL HÜKÜMETİN KAPANMASI” NE ANLAMA GELİYOR?

Amerikan kanunlarına göre, Kongre, her yıl 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali yılın tümünü kapsayan bütçeyi zamanında onaylayamaz ise bu gerçekleşene kadar geçen sürenin, geçici bütçelerle kapatılması gerekiyor. Geçici bir bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet, hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerine ara vermek zorunda kalıyor.
AA’nın aktardığı habere göre, bu süreçte, hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken, ABD ordusu, istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor. ‘Hayati personel’ kategorisinde yer alan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor.