Koronavirüs salgınının yayılmadığı tek kıta olan Antarktika’da da ilk Covid-19 vakalarının tespit edildiği bildirildi.

Koronavirüs salgınının yayılmadığı tek kıta olan Antarktika’da da ilk Covid-19 vakalarının tespit edildiği bildirildi. Antarktika’da Şili’ye ait General Bernardo O’Higgins Riquelme araştırma üssünde toplam 36 vaka belirlendi.

TOPLAM 36 VAKA TESPİT EDİLDİ

BBC Türkçe’nin haberine göre, koronavirüs salgınının yayılmadığı tek kıta olan Antarktika’da da ilk Covid vakalarının tespit edildiği bildirildi. Antarktika’da Şili’ye ait General Bernardo O’Higgins Riquelme araştırma üssünde toplam 36 vaka belirlendi. Bunların 26’sı üste görev yapan Şilili askerler, 10’u ise üssün tamir ve bakımından sorumlu işçiler.

KORONAVİRÜSE YAKALANANLARIN DURUMU İYİ

Şili ordusunun olayla ilgili açıklamasında, “PCR testleri pozitif çıkan personelin üsten çıkarıldığı” belirtildi. Ayrıca üsse destek amacıyla bölgeye seyahat edip dönen bir geminin üç mürettebatında da Covid-19 tespit edildiği bildirildi. Koronavirüse yakalanan 36 kişinin Şili’de Punta Arenas bölgesine getirildiği ve karantinaya alındıkları, durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

13 ARAŞTIRMA ÜSSÜ BULUNUYOR

Şili’nin Antarktika’da 13 araştırma üssü bulunuyor. Salgın nedeniyle kıtadaki tüm büyük araştırmalar askıya alınmıştı. Antarktika’da sürekli yerleşim bulunmuyor. Associated Press ajansına göre, kıtada kış ayları boyunca 1000 kadar araştırmacı ve diğer ziyaretçilere rastlanıyor.

BİRÇOK ÇALIŞMALAR ASKIYA ALINMIŞTI

2020’nin Mart ayında salgın nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde sıkı kısıtlamalara gidildiğinde, Antarktika’daki araştırma programlarını yürütenler, bunun büyük bir felakete yol açabileceğini tahmin ederek birçok çalışmayı askıya aldı.