AVRUPA DÜNYA GÜNDEM POLİTİKA

AP Türkiye’nin ‘AB kaderini’ oylayacak

8 gruptan oluşan Avrupa Parlamentosu, ‘Türkiye ile müzakerelerin dondurulması’ konusunda ilk oturumu yarın gerçekleştiriyor.
Avrupa Parlamentosu gruplarının en büyüklerinden biri olan Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) tarafından gündeme getirilen ‘müzakereleri dondurma’ talebi oylaması 24 Kasım’da yapılacak.

Evrensel’in haberine göre, grup adına konuşan S&D başkanı Gianni Pittela Türkiye ile ilgili görüşlerini “Türkiye ile üyelik müzakereleri geçici olarak dondurulmalı. Türk yetkililer demokrasi ve hukukun üstünlüğünü ihmal edip altını kazıdığı sürece bu ciddi adımların alternatifi yok” ifadeleriyle anlattı.

kati_piri
AP Türkiye Raportörü Kati Piri

‘YETKİMİZ YOK, ÇAĞRI YAPACAĞIZ’

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, AP’nin bu oylamayla ‘süreci dondurma’ konusunda bir yetkisinin olmadığını belirtti ve ‘yarın yapılacak oturumla AB liderlerine Türkiye’de bir şeylerin tekrar normalleştiğini görene kadar, katılım müzakerelerini geçici olarak dondurma çağrısında bulunacağız’ dedi.

İdam konusunun AB’nin ‘kırmızı çizgisi’ olduğunu aktaran Piri, AP’nin konuyla ilgili ciddiyetini “İdam cezasının geri getirilmesi resmen askıya alma sürecini tetikler” ifadeleriyle betimledi ve “AP’deki 8 siyasi grubun hepsi Türkiye’ye siyasi bir tepki verilmesinde hemfikir” şeklinde konuştu.

‘BAĞLAYICI OLMAYACAK AMA ETKİSİ BÜYÜK’

Avrupa Parlamentosu’nun ‘müzakere’ oylamasının hukuki bir yaptırımı bulunmamasına rağmen, oylama sonucundan mutabakat çıkması durumunda kararın etkisinin göz ardı edinilmesine ihtimal verilmiyor.

Dokuz8HABER

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video