Son 24 saatte yaklaşık 5 bin Faslının yüzerek ya da yürüyerek İspanya’ya bağlı Ceuta’ya geçtiği açıklandı. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Faslı düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri gönderileceğini söyledi

İspanyol basınında yer alan haberlerde, aralarında geniş ailelerin ve 700 kadar çocuğun da olduğu yaklaşık 5 bin Faslı düzensiz göçmenin, 17 Mayıs’ta gece yarısı saat 02.00’den itibaren yüzerek, bazılarının ise Tarajal dalgakıranının olduğu yerden yürüyerek Ceuta tarafına geçmeye başladığı, 1 kişinin boğularak hayatını kaybettiği duyuruldu. Fas güvenlik görevlilerinin düzensiz göçmenlerin geçişini önlemek için hiçbir şey yapmadığı belirtilen haberlerde, sadece bir gün içinde yaşanan düzensiz göçmen akını sonrasında Ceuta’daki göçmen barınma merkezlerinde yer kalmadığı bilgisi paylaşıldı.

NEDENİ DİPLOMATİK KRİZ Mİ?

Ceuta yerel yönetimi kaynakları, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında bazı düzensiz göçmenlerin sanayi sitesindeki depolarda tutulduklarını bildirdi. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Ceuta sınırında güvenliği sağlama ve mevcut protokol kapsamında göçmenlerin Fas’a geri gönderilmeleri hususunda gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı. Olayın iki ülke arasındaki diplomatik krizden kaynaklandığı iddialarına yanıt veren Lava, “Bu olaya, iki ülke arasındaki mevcut anlaşmazlıklar neden olamaz. Bir insanlık eylemine tepki olarak gençlerin ve çocukların hayatlarının gönüllü olarak tehlikeye atılabileceğini düşünmüyorum. Fas ile iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesi için göç sorununa karşı iş birliği temeldir” dedi.