Avrupa Birliği Konseyi, Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığı Belarus seçimlerini tanımadığını açıkladı.

Avrupa Birliği Konseyi, 9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılan ve mevcut Başkan Aleksandr Lukaşenko’nun yüzde 80 oyla kazandığı seçimleri tanımadığını açıkladı.

“ADİL VE ÖZGÜR BİR SEÇİM DEĞİLDİ”

Avrupa Birliği (AB) Konseyi gerçekleştirdiği toplantıda Belarus, Doğu Akdeniz ve Mali’de yaşanan gelişmeleri ele aldı. Toplantı sonrası Belarus yönetiminden bazı kişilere yaptırım uygulanması kararı alınırken, “9 Ağustos seçimleri ne özgür ne de adildi, bu yüzden sonuçları tanımıyoruz” denildi. Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından tansiyon düşmüyor. Ülkede muhalefet kanadının seçimlere yönelik tepkisi ve sokaklardaki protestolar devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Konseyi video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda Belarus, Doğu Akdeniz ve Mali’de yaşanan gelişmeleri ele aldı.

“BELARUS HALKIYLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”

Toplantıda AB Konseyi tarafından alınan kararlara ilişkin sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, “AB, Belarus’taki gelişmeleri çok yakından ve artan bir endişeyle takip ediyor. 9 Ağustos seçimleri ne özgür ne de adildi, bu yüzden sonuçları tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Belarus halkının geleceklerini belirleme hakkı var. Avrupa Konseyi üyeleri, temel demokratik haklarını kullanma arzularında Belarus halkıyla açık dayanışma içinde olduklarını ifade ederler” denildi.