Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların temini ve dağıtımı, aşı olanlara sertifika verilmesi ve salgının yayılmasına karşı önlemler gibi konuları ele almak üzere video konferans yoluyla toplandı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldıkları tedbirlerin koordinasyonu, virüsün tespit edilen yeni türlerine karşı önlemler, test ve takip stratejilerini ele almak üzere video konferans yoluyla bir araya geldi. Virüsün mutasyonu nedeniyle salgının hız kazanma endişesine karşı olası seyahat önlemleri de liderlerin masasında olacak.

MERKEL: “VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAMASINI CİDDİYE ALMAK GEREKİYOR”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugünkü toplantı öncesinde, “Virüsün mutasyona uğramasını ciddiye almak gerekiyor. Bunu herkesin dikkate almasını istiyorum” diye konuştu.
AA’nın aktardığı habere göre, toplantının ağırlıklı gündemini Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların üretimi, dağıtımı ve aşılama süreçleri olması bekleniyor. AB ülkeleri, aşılama süreci yavaş ilerlediği için eleştiriliyor. Liderlerin, aşı üretiminin artırılması ve sürecin hızlandırılması için neler yapılabileceğini tartışması öngörülüyor.

AŞI OLANLARA SERTİFİKA VERİLMESİ DE GÜNDEMDE

Toplantının önemli gündem maddelerinden birinin de aşı olanlara sertifika verilmesi oluşturuyor. AB ülkelerinin seyahatleri kolaylaştırması öngörülen “aşı sertifikası” veya “aşı pasaportu” konusunda ortak yaklaşım benimsemek için görüşmeler yapacağı belirtiliyor.
Aşı sertifikasının nasıl oluşturulacağı, ne tür bilgiler içereceği, ülkeler tarafından karşılıklı tanınırlığının nasıl sağlanacağı, hukuki zemini ve üçüncü ülkeler için geçerliliği gibi konularda henüz netlik bulunmuyor.
Toplantının sonunda AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in basın toplantısıyla bilgi vermesi bekleniyor.