Almanya Askeri İstihbarat Servisi raporuna göre Almanya ordusunda aşırı sağcı olduğu şüphesiyle incelenenlerin sayısında artış yaşanıyor.

Alman Askeri İstihbarat Servisi (MAD) ordu içinde aşırı sağcı olduğu şüphesiyle incelenen vakaların sayısının geçen yıl 477’ye yükseldiğini duyurdu. Federal meclisin ordudan sorumlu üyesi Eva Högl’ün Salı günü Berlin’de MAD 2020 raporuna dayanarak verdiği bilgilere göre 2019 yılında bu rakam 363 olarak belirlenmişti. Mevcut devleti, hükümeti ve yasaları tanımadıklarını ilan eden ve İmparatorluk dönemi Almanyasının devamı olduklarını ileri süren yasa dışı İmparatorluk Vatandaşları (Reichsbürger) yapılanmasına mensup olduklarından kuşkulanılanların sayısında da artış görüldü.

“DAHA FAZLA ÇALIŞMA YAPILMALI”

Deutsche Welle’nin haberine göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Högl, ordu içinde radikal sağ kaynaklı olduğundan şüphelenilen vaka sayılarında görülen artışın daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi. “Eğitim, yaptırım ve önlemlere gereksinimimiz var. Bunlar tutarlı, kesintisiz ve hızlı bir şekilde uygulanmalı. Bu, tüm toplumu ve dolayısıyla Federal Orduyu da kapsayan sürekli bir görevdir” diyen Högl, Askeri İstihbarat Servisi’nin daha da genişletilerek personel sayısının da artırılması gerektiğini de savundu.

HİTLER SELAMI VERİYORLAR

Vakaların sosyal medya gruplarındaki yazışmalardan veya açıkça Hitler selamı verilmesi gibi davranışların rapor edilmesi sonucunda tespit edildiği bilgisine yer verilen raporda, bu personellerin birçoğunun işine son verildiği bildirildi. Geçen yıl göreve gelen Högl, ordudaki aşırı yapılanmalarla ilgili ilk yıllık raporunu açıklamış oldu. Federal Parlamento Ordu Sorumlusu, Anayasa’nın 45b maddesi uyarınca, Parlamento’daki askeri temsilci olarak yer alıyor.