Almanya, yurtdışından gelenlere koronavirüs testini zorunlu tutmaya hazırlanıyor.

Vaka sayılarının yeniden artmaya başladığı Almanya’da yurtdışından gelenlere koronavirüs testinin zorunlu tutulması gündeme geldi.

ZORUNLU TEST TARTIŞILIYOR

Almanya’da yurtdışı gelişlerinde ücretsiz olarak yapılan koronavirüs testinin, artan vaka sayıları nedeniyle zorunlu tutulması gündemde. Reuters’ın aktardığı habere göre, Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, hükûmetin kişilerin haklarını ihlal etmeden virüsün yayılımını durdurmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Spahn, “Bir insanı test olmaya zorunlu kılmanın hukuki açıdan mümkün olup olmadığını araştırıyoruz” dedi.

YÜKSEK RİSKLİ ÜLKELERE ZORUNLU OLABİLİR

Spahn ve 16 eyaletin sağlık yetkilisi, tatilden dönenlere ilk olarak ücretsiz Covid-19 testi sunulmasına karar verdi. Buna göre Türkiye, ABD ve Brezilya gibi, Almanya’nın ‘yüksek riskli’ olarak açıkladığı ülkelerden gelen vatandaşlar hemen Covid-19 testi olabilecek. Testi negatif çıkan yolcunun 14 gün karantinada kalması gerekmeyecek.
Robert Koch Enstitüsü verilerine göre, Almanya’da günlük Covid-19 vakaları cuma günü 815 arttı. Bu sayı, Mayıs ortasından bu yana en yüksek günlük vaka oldu. Cumartesi günü de 781 Koronavirüs vakası kaydedildi.