Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, aşırı sağın Almanya’da güvenliğe yönelik en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Almanya’da aşırı sağcıların 2020’de 23 bin 604 suç işlediği ve bunun, son 20 yılın en yüksek seviyeye ulaştığı belirtildi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “2020 Siyasi Suçlar Raporu” tanıtımında konuştu. Seehofer, tüm aşırılıkların Alman toplumu için tehdit olduğunu belirterek “Aşırı sağ ülkemizde güvenliğe yönelik en büyük tehdit olmaya devam ediyor.” dedi. 2020 yılında 23 bin 604 aşırı sağcı suçun istatistiklere girdiğini kaydeden Seehofer, bunun 2001 yılından bu yana en yüksek seviye olduğuna dikkati çekti.Seehofer, aşırı sağcıların şiddete dönüşen eylemlerinin, bir önceki yıla göre yüzde 10,8 artarak 1092’ye yükseldiğini de vurguladı.

NSU 2.0 İMZALI MEKTUPLARA GÖZALTI

Öte yandan, Almanya’da “NSU 2.0” imzalı tehdit mektuplarıyla ilgili soruşturmada aşırı sağcı bir kişi gözaltına alındı. Hessen Eyaleti Kriminal Dairesi ve Frankfurt Savcılığınca yapılan ortak açıklamada, “NSU 2.0” tehdit mektuplarına ilişkin soruşturma kapsamında başkent Berlin’de bir evde arama yapıldığı belirtildi. Açıklamada, bu çerçevede hakkında tutuklama emri bulunan 53 yaşındaki işsiz bir Alman vatandaşının gözaltına alındığı belirtilerek bu kişinin aşırı sağcı suçlar dahil birçok suçtan daha önce hüküm giydiği kaydedildi.

Almanya’da 8’i Türk, toplam 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Yıldız da 2018 ve 2019 yıllarında “NSU 2.0” imzalı ölüm tehdidi içerikli mektuplar almıştı.