Oxford Üniversitesi’yle birlikte koronavirüs aşısı üzerinde çalışan AstraZeneca şirketi, Covid-19 aşısının testlerinin, bir deneğin rahatsızlanması sonucu durdurulduğunu duyurdu.

AstraZeneca şirketinin, Oxford Üniversitesi’yle birlikte geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının testleri, bir deneğin rahatsızlanması sonucu durduruldu.

AÇIKLANAMAYAN BİR HASTALIK

AA’nın aktardığı habere göre, AstraZeneca’dan yapılan açıklamada, bir denekte “açıklanamayan bir hastalığın” ortaya çıkması nedeniyle testlerin durdurulduğu kaydedildi.

RAHATSIZLANAN DENEK İNGİLTERE’DE

Sağlık sitesi STAT’da yer alan haberde, aşının testlerinin birçok ülkede yapıldığı, rahatsızlanan deneğin İngiltere’de olduğu belirtildi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 için çok sayıda umut verici aşı adayı olduğunu, bunların sadece “etkili” ve “güvenli” olduğu görüldüğünde kullanılacağını bildirmişti.
DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19 aşı çalışmalarında uzun yol katetmiş 6-9 çalışma olduğunu, bunların Faz 3 klinik denemelerine girdiğini aktarmış ve “Ancak gerçekçi zaman dilimi açısından, gelecek yılın ortasına kadar yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz” ifadesini kullanmıştı.