Avrupa Komisyonu, ekonomik tahminlerinin yaz dönemi güncellemesinde, küresel Covid-19 salgınının ekonomik faaliyetler üzerindeki etkilerinin ilkbahar dönemindeki tahminlerine kıyasla daha sert olacağını ve yüzde 8,7 daralacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, hem AB hem de ulusal düzeydeki hızlı ve kapsamlı politika tepkisine rağmen, avro bölgesinde ekonominin bu yıl yüzde 8,7 daralacağını öngördü.
BirGün’ün haberine göre önümüzdeki yıl için toparlanma beklentilerinin de kötüye gittiğini açıklayan kurum, 2021’de bölgede yüzde 6,1’lik bir büyüme olacağını tahmin ediyor. Enflasyon görünümünde kayda değer bir değişiklik bulunmazken tahminlerde sıra dışı derecede aşağı yönlü riskler bulunduğu belirtildi.

“BİRÇOK RİSKLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Ekonomi Genel Müdür Yardımcısı Valdis Dombrovskis, yaptığı açıklamada: “Karantinanın ekonomik etkisi başlangıçta beklediğimizden daha şiddetli. Fırtınalı sularda seyretmeye devam ediyoruz ve ikinci bir enfeksiyon dalgası da dahil olmak üzere birçok riskle karşı karşıyayız. Bu yıl ve gelecek için sabırsızlanacağız, ancak bir toparlanma bekleyebiliriz. İşçilerin ve şirketlerin korunmasına devam etmeli ve daha güçlü ve birleşmiş olmamız için AB düzeyinde politikalarımızı yakından koordine etmeliyiz” dedi.
Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni ise, “Koronavirüs şu anda dünya çapında yarım milyondan fazla insanın hayatını aldı, bu sayı dünyanın her yerinde endişe verici bir hızla artıyor. Ve bu tahmin, bu salgının yıkıcı ekonomik etkilerini göstermektedir. Avrupa’daki politika tepkisi vatandaşlarımıza yönelik darbeyi hafifletmeye yardımcı oldu, ancak bu artan bir farklılık, eşitsizlik ve güvensizlik hikayesi olmaya devam ediyor” diyerek Avrupa Komisyonu’nun önerdiği toparlanma planının hızlı bir şekilde kabul edilmesi gerektiğini savundu.

“İŞSİZLİK VE FAKİRLİK DAHA DA ARTACAK”

Raporda salgının ölçeği, süresi ve muhtemelen gerekli olan gelecekteki karantina önlemlerinin neler olabileceğinin esasen bilinmediği ifade edildi. Yapılan tahminin pandemi önlemlerinin hafiflemeye devam edeceği belirtilen raporda, enfeksiyonların ‘ikinci dalgası’ olmayacağını varsayarak hazırlandığı kaydedildi. Buna rağmen işgücü piyasasının beklenenden daha uzun vadeli sorunlara maruz kalabileceği ve likidite zorluklarının birçok şirket için ödeme gücü sorunlarına dönüşmesi konusunda önemli riskler bulunduğu vurgulandı. İkinci dalgadan kaynaklı bir durgunluğun ötesinde olumsuz bir tablo çizilen rapora göre, önümüzdeki süreçte Avrupa hem iflas haberlerine hem de büyük bir işsizlik sorununa hazırlıklı olmalı.
Avrupa Komisyonu’nun bir sonraki ekonomik tahmini, Kasım 2020’de yayınlanması planlanan Sonbahar 2020 Ekonomik Tahmini olacak.